CHP Sözcüsü Tezcan: ‘O TC numarası Adil Öksüz’ündür diyen ben değilim savcı

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, ‘Adalet Kurultayı’nın ikinci gününde basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Tezcan, Adil Öksüz’le ilgili yaptığı açıklamalar ile Salihli’den Adil Öksüz olduğunu söyleyen vatandaşın yapacağı suç duyurusuyla ilgili şöyle konuştu:

“Arkadaşlar kimle ilgili bulunacakmış? Benimle ilgili. Yani vatandaşımızın suç duyurusu hakkı vardır o başka bir iş ama vatandaş beni niye şikayet edecek, gitsin savcıyı şikayet etsin. Suç duyurusunda bulunacaksa savcı hakkında suç duyurusunda bulunsun. Çünkü FETÖ’cü Adil Öksüz’le o uçak yolculuğunu irtibatlandıran ben değilim soruşturmanın savcısı. TC kimlik numarasını vermiş, bu Adil Öksüz bu tarihte bu uçuşu yapmıştır demiş. Yazıda böyle söylüyor. Eğer suç duyurusunda bulunacaksa gitsin o savcı hakkında suç duyurusunda bulunsun. Benimle ilgili bulunursa ben de söyleyeceklerim bundan ibarettir daha başka söyleyeceğim bir şey yok.

Gelelim öbür tarafına. Bu mesele açıktır arkadaşlar. Biz dosya içerisindeki bir belgeyi yorumlamadık. Biz bir belge böyle demek istiyor demedik. Ne yaptık? Savcının söylediği sözü yazıya döktüğü yazıyı aldık anlattık. Savcı çıkmış demiş ki, Adil Öksüz, TC kimlik numarası budur, bu Adil Öksüz şuralara uçmuştur. Uçtu dediği yer bir tanesi de 31 Temmuz 2016 tarihinde iki uçuş. Bunu ben söylemiyorum. Bunu savcının evrakı söylüyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne yazı yazmış ekte size iki sayfa evrak yolluyorum diyor. Bu evrakta FETÖ soruşturmasının şüphelisi şu TC kimlik numaralı Adil Öksüz’ün uçuş kayıtları vardır diyor. Ben de o 31 Temmuz’da o savcılığın evrakındaki FETÖ’cü Adil Öksüz’ün uçuş kayıtlarıdır dediği üç sütunun altını çizdim 15 Temmuz’dan sonraki üç sütunun altını onu basınla paylaştım. Yani burada eğer birisi yanıltma içerisindeyse onu savcıya soracaklar bana sormayacaklar. O TC numarası FETÖ’cü Adil Öksüz’ündür diyen ben değilim savcı. O yazıyı iyi okursa herkes bunu anlar.”

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında yaşanan Kuzey Irak referandumu odaklı tartışmanın sorulması üzerine ise Tezcan, “Şimdi bizim Kuzey Irak meselesindeki tutumumuz çok açıktır. Kuzey Irak’ta bir bağımsızlık, ayrı devlet kurma referandumu Kuzey Irak’ın toprak bütünlüğünün ihlalidir. Kuzey Irak’ın toprak bütünlüğü bölge istikrarı açısından önemlidir, Türkiye’nin istikrarı açısından önemlidir. İktidar bugüne kadar dış politikasında içerde topluma şahin gözüküp dışarıdaki ilişkilerde ise durumu idare etme politikası yürüttüğünü biliyoruz. O politikada Türkiye’yi ciddi açmazlara sokmuştur. İkircikli dış politikayla Türkiye bugün bu sıkıntıların eşiğine gelmiştir. Şimdi referandum döneminde birlikte hareket ettiği, ittifak içerisinde yürüdüğü Milliyetçi Hareket Partisiyle arasındaki bu ihtilaf muhtemeldir ki iktidarın bu çerçevedeki ikircikli tutumundan kaynaklanan ihtilaftır çözmek onlara düşer bize düşmez.” karşılığını verdi.

CEVAP VER