Barzani: Referandumu 2008’de yapmamız gerekiyordu.. Ertelenmesi halinde kontrol edemeyeceğimiz başka sorunlar ortaya çıkabilir

0

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül’de yapılacak olan ‘bağımsızlık referandumu’na ilişkin “Kurulacak olan devlette herkes eşit ve özgür olacak. Kürt kimliği hiç kimsenin üzerinde baskı olmayacaktır.” dedi.

Kerkük’te resmi yetkililer, siyasi parti temsilcileri, dini ve azınlık liderleri ile aşiret temsilcileriyle bir araya gelen Barzani, “Referandumu 2008’de yapmamız gerekiyordu ancak şartlar uygun değildi. Referandumun ertelenmesi halinde, kontrol edemeyeceğimiz başka sorunlar ortaya çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

Rûdaw’ın aktardığına göre Barzani, Kerkük halkının vereceği karara herkesin saygı göstermesi gerektiğini kaydetti. Barzani, “Kerkük’te referandum yasadışı değildir. Kerkük, kardeşliğe ve birlikte yaşama örnektir. Kerkük halkının vereceği karara saygı duyarız. Kerküksüz Kürdistan, kalbi olmayan insana benzer. Kerkük’ü zor kullanarak Kürdistan’dan ayırmak isteyen tüm güçlere karşı Kürdistan halkı son ferdine kadar savunmaya hazırdır. Hiç kimsenin Kerkük’ün güvenlik ve istikrarını bozmasına izin vermeyeceğiz. Bizim referanduma karşı olan tüm kesimlere saygımız var. Ama onların da Kerkük halkının büyük çoğunluğunun isteğine saygı duyması gerekiyor. Ki Kerkük halkının büyük çoğunluğu referandumu destekliyor.” diye konuştu.

Barzani, şunları söyledi:

“Irak’ta şu anda federal bir devletin varlığı söz konusu değil ancak mezhebe dayalı bir devlet var. Irak’ın mevcut durumu ülkenin bir mezhep tarafından yönetilmesini kaldıramıyor çünkü anayasada Irak çok sayıda din, ulus ve mezhebin yer aldığı bir ülke olarak tanımlanıyor. Irak’ın medeni bir ülke olarak içerisinde barındırdığı tüm etnik ve dini unsurların haklarını koruması gerekiyor. Arap kimliğinin Kürt ve Türkmenler üzerinde dayatılması veya bunun tam tersi kabul edilemez. Her zaman herkesi temsil eden Iraklı bir kimliğin oluşması için mücadele ettik. Maalesef böylesi bir durum meydana geldi. Peki çare nedir? İhmal edilmiş bir ortaklık mı? Yoksa başka çözüm yolları mı aramak gerekiyor. Bunca sorunlar ve girişimlerin sonucunda referanduma gidilme kararı alındı.”

CEVAP VER