Çavuşoğlu’ndan Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel’e ‘silah’ cevabı.. Bu tür yaklaşımlar milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in yaşanan siyasi gerilim sebebiyle Türkiye’ye silah ihracatı başvurularının bekletildiğini açıklamasına cevap verdi. Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Bu tür yaklaşımlar esasen bizim kendi milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor. Bu anlamda yerli ve milli üretimi artırıyoruz her alanda. Kendi savaş uçağımızı helikopterimizi üretiyoruz. Türkiye hiç bir zaman çaresiz değildir. Merkel’in bu yaklaşımını doğru buluyoruz. Daha olgun buluyoruz. Seçim atmosferinde bile sağduyulu davranmak hepimizin görevidir.”

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ise “Türkiye ne için kullanıyor bu silahları? Terörle mücadele için, DEAŞ ve PKK ile mücadele için kullanıyor. Bu cümlelerin dolaylı olarak gittiği yer, Türkiye’nin terörle mücadelesini zaafa uğratmaktır. Bu Türkiye’ye zarar vermez. Türkiye şimdiye kadar bu coğrafyada deneyimli bir devlet olarak güvenliğini her şart altında sağlar ama artık DEAŞ, PKK gibi örgütler Avrupa başkentlerinde de dolaşıyor. Bizim burada verdiğimiz etkili mücadele ile Türkiye bir devlet olarak kendi sınırlarını koruyor ama aynı zamanda da Avrupa’nın güvenliğini ve sınırlarını koruyor. Dolayısıyla Türkiye’nin terörle mücadelesinde bir zaaf ortaya çıkarmak demek, Almanya’nın ve Avrupa’nın da güvenliğinde bir zaaf ortaya çıkarmak demektir.” dedi.

CEVAP VER