AK Parti Sözcüsü Ünal: Kılıçdaroğlu’nun CHP’si, PKK terör örgütünün sivil katliamlarına hiçbir şekilde itiraz etmiyor

0

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklama yaptı. Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tartışmasına değinen Ünal, şunları söyledi:

“Özellikle son günlerde, silahlı insansız hava araçları üzerinden ana muhalefet partisi bir tartışma başlattı. Maalesef Kemal Kılıçdaroğlu ve Kılıçdaroğlu’nun CHP’si, PKK terör örgütünün sivil katliamlarına hiçbir şekilde itiraz etmezken, devletin terörle mücadelesini sivillerin öldürülmesi iftirası üzerinden itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Bugün geldiğimiz noktada, özellikle bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletinin var oluş ve yok oluş mücadelesi verdiği Sakarya Zaferi’nin yıl dönümünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bir siyasi partinin bugün geldiği duruma baktığımızda maalesef bu son derece içler acısı. O yüzden biz, CHP’yi isimlendirirken, özellikle ‘Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si’ ifadesi kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü bu CHP, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP olamaz.”

TBMM Başkanlığına Ahmet Davutoğlu’nun aday gösterilip gösterilmeyeceğine ilişkin bir soruya Ünal, “Bunlar, bizim şu anda gündemimizde olan konular değil. Günü, vakti geldiğinde hem AK Parti grupla ilgili hem komisyon başkanlıklarıyla ilgili hem de Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili AK Parti’nin kurulları gerekli değerlendirmeleri yapacak ve kamuoyuyla paylaşacaktır. Şu anda, herhangi bir şekilde böyle bir gündemimiz söz konusu değil.” karşılığını verdi.

Meclis iç tüzüğü değişikliğine ilişkin bir soruya ise Ünal, “Bu, daha önce yapılmış bir çalışma. İç tüzük adaptasyonu için 26 maddelik bir hazırlık olduğunu biliyoruz. Daha öncesinde de 4 siyasi partinin katılımıyla 160 maddelik bir iç tüzük çalışması olmuştu. Meclis Başkanlığı’mız bütün çalışmaları partilerin tasvibine sunacak. Bu konuda söz sahibi olan, gruplar. Meclis parti grupları da kendi tekliflerini TBMM Başkanlığı’na sunacaklar. Bunun sonucunda diğer grupların da mutabakatı aranarak, yeni bir iç tüzük çalışması gerçekleşecek.” dedi.

CEVAP VER