İsrail’den ‘bağımsızlık referandum’ çıkışı.. Kürt halkının kendilerine ait bir devlet elde etme yönündeki meşru çabalarını destekliyoruz

0

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de yapmayı planladığı ‘bağımsızlık referandumu’na yönelik destek açıklaması geldi. Netanyahu’nun bürosundan yapılan açıklamada, “Terörizmin her türlüsünü reddeden İsrail, Kürt halkının kendilerine ait bir devlet elde etme yönündeki meşru çabalarını destekliyor.” denildi.

Açıklamada “İsrail, PKK’yı reddediyor ve terörist bir örgüt olarak görüyor.” ifadesi kullanıldı. İsrail Savunma Güçleri Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan ise Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’ndeki konuşmasında “Benim kişisel bakış açıma göre, PKK bir terör örgütü değil. Belki (bu sözler) manşetlere çıkacak ama; ben böyle görüyorum. İsrail’in dış politikasına hizmet ediyorlar.” açıklamasında bulunmuştu.

Golan, 25 Eylül’de yapılacak referandum ile ilgili de “Tüm Kürtlerin katılımıyla Büyük Kürdistan kurulmalıdır.” demişti.

CEVAP VER