Çalışma Bakanı Sarıeroğlu’na sordu.. ’36’ fişleme kodu mu?

0

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na SGK’nın işten çıkış kodları arasına eklediği 36 kodunu sordu. Sarıeroğlu’nun cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren İrgil, Türkiye’deki 36 kodlu kişi sayısının açıklanmasını talep etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2 Ağustos 2016 tarihinde bir genelge yayınladı. SGK’nın işten çıkışlarda kullandığı kodlar arasına 36 kod numarası eklendi. Buna göre çalıştığı işyeri OHAL KHK’sıyla kapatıldığı için işsiz kalan kişilerin sigorta siciline 36 kodu işlendi.

SGK sicilinde 36 kod bulunanların yeni iş bulmasının zorlaştığını çünkü işverenin 36 kodlu kişiyi işe almadığını belirten İrgil, şunları söyledi:

“36 kod işveren için bir alarm niteliği taşıyor. KHK ile kapatılan işyerlerinde çalışanların, OHAL KHK’ları ile doğrudan işten çıkarılan işçilerin yanısıra işverenin de kendi takdiriyle FETÖ/PDY ilişkisi veya irtibatı kanaatine vararak işten çıkardığı işçilerin sigorta sicillerine 36 kod işleniyor. Bu keyfiyet doğru değildir. Ayrıca devlet izniyle açılmış, devlet denetiminde olan ve OHAL KHK’larıyla kapatılan eğitim kurumlarındaki tüm çalışanların da sigorta sicillerine 36 kod işleniyor. Öte yandan kapatılan kurumlarda zorunlu staj yapmış öğrencilerin sigorta sicillerine de 36 kod işlendiğini görüyoruz, zorunlu staja bile bu kod neden işlenir? Bu şu demektir; haklarında hiçbir suç bulunmayan insanlar otomatik olarak fişleniyor. Madem resmi bir fişleme yapıyorlar, hangi meslek gruplarından kaç kişi fişlenmiş açıklasınlar, bilelim. Kişi iş başvurusunda bulunduğunda, hatta İŞKUR’daki bir kursa başvurduğunda siciline 36 kodun işlendiğinden haberi oluyor. 36 kod nedeniyle ülke genelinde işsizlik tehdidiyle karşı karşıya kalmış bir insan grubu var. Bunu yaratan da hükümet.”

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na şu soruları yöneltti:

Tarih itibariyle, Sosyal Güvenlik Kurumu işten çıkışı 36 koduyla gerçekleştirilmiş kişi sayısı nedir?

Tarih itibariyle, Sosyal Güvenlik Kurumu işten çıkışı 36 koduyla gerçekleştirilmiş kişilerin meslek gruplarına göre dağılımı nedir?

Zorunlu stajını yaptığı kurum OHAL KHK’sıyla kapatılan öğrencilerin sigorta sicillerine neden 36 kod işlenmiştir?

Sigorta sicillerindeki 36 kodun değiştirilmesi için başvuran sayısı nedir? 36 kodun değiştirildiği kişi sayısı nedir?

Bu mağduriyet ve haksızlığın giderilmesi için yapılan bir çalışma var mı?

CEVAP VER