Onuncu adam

0

Herkesin koro halinde bağrış çağrış olduğu bir konuda kişinin tersine bir yol, bir söylem tutturmasının ne kadar zor olduğunu biliyorum.

Ancak Brad Pitt’in World War Z filminde, İsrail’de geçen, İsrailliler için söylenen unutamadığım bir replik var:

-Onuncu adam. Dokuzumuz aynı bilgilere bakıp tamamen aynı şeyleri düşünüyorsak, onuncu adamın görevi aynı fikirde olmamaktır. Ne kadar olanaksız görünürse görünsün onuncu adam diğer dokuzunun yanıldığını varsaymak, araştırmak zorundadır.

Bir konuda herkes aynı fikirdeyse, İsrail’de bir kişiye özellikle herkesin savunduğu fikri araştırma ve onun doğruluğunu savunma görevi veriliyormuş. Ve bu kişi ciddi ciddi o herkesin kabul ettiği düşüncenin tam tersine argümanlar, deliller bulmaya ve onların yanlışlığını ispatlamaya çalışıyormuş.

Evet yani söylemek istediğimi dolandırdığımı biliyorum. Etliye sütlüye karışmadan söylemeye çalışayım. Ne kadar mümkünse.

Abd ve Avrupa devletlerinin kendi menfaatleri için hiçbir hak, hukuk, demokrasi filan tanımadığını biliyoruz. Bizimle dans eder, yüzümüze gülerken bile yedeğinde beş tane kuma daha bulundurduğunu biliyoruz.

Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlere bir taraftan yapmayın, etmeyin derlerken bir taraftan da maddi manevi desteklediklerini biliyoruz. Şimdi biz buradaki Kürtlerle kavga ederken, abd ve Avrupa ülkeleri yanımızda olacaklar mı? Bu sorunun cevabı baştan belli ki hayır. Biz yüzlerce kilometre sınırımız olan, bir kısmı ülkemizdeki insanların akrabaları olan güneyimizdeki Kürtlerle kavga ederken abd ve Avrupa yine onlara dost görünüp petrollerini, imkânlarını sömürüp duracaklar. Biz de kavgalar, stresler, ekonomik kayıplar, bitmeyen düşmanlıklar, savaşlar içinde düşe kalka yaşayıp duracağız.

Hala dolandırdığımın farkındayım. Sözün tamamı aptala söylenirmiş.

Ama diyeceğim o ki; şu Irak, Kürtler, Suriye tavrımızı, duruşumuzu bir daha, bu coğrafyada yaşayan bütün insanların şu bitmez tükenmez savaşlardan kurtulmaları için, çocuklarımız için bir daha, bir daha düşünmenin zamanı gelmedi mi?

Şu an bulunduğumuz durum abd ve Avrupa’nın bizi savaş bataklığına çekme, Müslüman’ı Müslüman’a kırdırma politikası olmasın?

Bir konuda abd, Avrupa aynı fikirdeyse ve bizi savaşa teşvik ediyorlarsa bu işte bir bit yeniği yok mu?

Dokuz, doksan, dokuz milyonun özellikle koro halinde söylediklerinin karşısında ben derim bir onuncu adam bulsak.

CEVAP VER