Abdullah Gül’den Celal Talabani mesajı.. Kerkük’ün Türkmen, Kürt ve Arapların eşit temsil edildiği özel bir yönetim

0

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hayatını kaybeden Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani için mesaj yayınladı. Sosyal paylaşım sitesi twetter hesabından açıklama yapan Gül, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri 83 yaşındaki Celal Talabani için şu ifadeleri kullandı:

“Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye Allah’tan rahmet, tüm Irak halkına başsağlığı diliyorum. Bağdat ziyaretimde Kerkük’ün Türkmen, Kürt ve Arapların eşit temsil edildiği özel bir yönetim altında olması gerektiği konusunda mutabık kalmıştık. Bu düşüncesinde de samimiydi. Umarım bu fikir tekrar canlandırılır.”

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Celal Talabani’nin vefatı sebebiyle bir haftalık genel yas ilan edildiğini açıkladı. Barzani’nin mesajı şöyle:

“Başkan Mam Celal’in hayata gözlerini yumduğu haberini duymaktan derin bir üzüntü duydum. Çok çok üzgünüm. Bu üzücü günde başta Hero Han, Kubad ve Pavel Talabani olmak üzere tüm Talabani ailesine başsağlığı diliyorum. Derin acılarını paylaştığımızı belirtmek isterim.

Mam Celal gibi bir liderin kaybı halkımız için büyük bir kayıptır. Böyle bir şahıs kolay yetişmiyor. Kürdistan halkı ve tüm partililere başsağlığı dilerim. Büyük Allah’tan kardeşim Mam Celal’in mekanını cennet kılmasını dilerim. Büyük bir arkadaşımızı ve kardeşimizi kaybettim. Kendisiyle ve diğer arkadaşlarımızla mücadele ettiğim için gururluyum.

Aynı zamanda çok acı bir süreci birlikte yaşadık. Şu anda elde ettiğimiz kazanımlar Mam Celal ile birlikte verilen mücadelenin sonucudur. Allah’tan geldik ve Allah’a gidiyoruz. Bu acı kaybımızdan dolayı bir haftalık genel yas ilan edilmiştir.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise “Halkımız ve hükümetimiz KYB Genel Sekreteri ve Başkan Celal Talabani’nin hayatını kaybetmesinden dolayı derin üzüntü duydu. Tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Celal Talabani’nin yaşamını Kürt halkının müreffef yaşaması ve Irak’ta demokrasinin oluşması için adadı. Talabani özgür Irak’ın ilk seçilen cumhurbaşkanıydı. Tüm Iraklıların birliği için çalıştı.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER