Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanının tutuklanmasına ilişkin açıklama..

0

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, ABD Ankara Büyükelçiliği’nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanının tutuklanmasına ilişkin yaptığı açıklamaya cevap verdi. Müftüoğlu, şunları söyledi:

“ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin M.T. isimli vatandaşımızın tutuklanması üzerine bir açıklama yayımladığını görüyoruz. Açıklamada, M.T.’nin ABD İstanbul Başkonsolosluğu ‘yerel çalışanı’ olduğu iddia edilmektedir. 25 Eylül 2017 tarihinde terörle bağlantılı suçlardan gözaltına alınan ve bilahare tutuklanan sözkonusu kişi ABD Konsolosluğu’nun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi, herhangi bir diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir.”

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin New York’taki temsilcisinin BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektuba ilişkin de konuşan Müftüoğlu, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin New York’taki temsilcisinin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne 3 Ekim tarihinde gönderdiği mektup, S/2017/831 simgesiyle BM Güvenlik Konseyi belgesi olarak yayımlanmıştır. Sözkonusu yönetime ilişkin tutumumuz ve bu yönetimi tanımadığımız bilinmektedir. Bu itibarla, anılan mektubun ülkemiz açısından hiçbir değeri veya geçerliliği bulunmamaktadır. Mektupta yer alan asılsız iddiaların da bu çerçevede dikkate dahi alınması sözkonusu olmayacaktır. Mektupta Ada’yla ilgili olarak dile getirilen görüşlere ise, Rum yönetiminin gerçek ve tek muhatabı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamlarınca gerekli yanıt verilecektir.” dedi.

CEVAP VER