Türkiye ile Amerika arasında vize krizi.. İki ülke de vize hizmetlerini askıya aldı

0

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından vize hizmetlerinin süresiz olarak askıya alındığını açıkladı.

Amerika’nın bu hamlesine Türkiye, Washington Büyükelçiliği aracılığıyla ABD vatandaşlarının vize ve e-vize başvurularını askıya alarak cevap verdi.

ABD Büyükelçiliğinin açıklaması şöyle:

“Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD hükümetini Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin, taahhütleri yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde büyükelçiliğimiz ve konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla şu andan itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır.”

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nin açıklaması ise şu şekilde:

“Son zamanlarda yaşanan olaylar, Türk Hükümeti’ni, ABD Hükümeti’nin Türk misyonlarının tesislerinin ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, ABD’deki Büyükelçiliğimize ve Başkonsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, ABD’deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır. Söz konusu uygulama etiket vizenin yanı sıra e-Vize ve sınırda bandrol vize uygulamalarını da kapsamaktadır.”

CEVAP VER