Adalet Bakanı Gül’den Adil Öksüz açıklaması..

0

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden olduğu belirtilen Adil Öksüz’ün Almanya’da olduğu iddialarıyla ilgili konuştu.

Birkaç gün önce bir evinin olduğu yönünde haber çıktığını hatırlatan Gül, “Bir ev resmi konularak ‘Burada yaşıyor’ şeklinde haber çıkınca arkadaşlarımız üzerinde çalışmaya başladı. Bununla ilgili somut bir talebimiz olacak.” dedi.

Fethullah Gülen’in Amerika’dan iadesi konusunda ise Gül, “İadeyi engelleyecek bir belge, prosedür, eksiklik kalmamıştır. Her iki taraf için de şekli anlamda iade için her türlü koşullar tamamlanmıştır. Bundan sonra artık iade bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un telefonunun ABD tarafından istenmesine ilişkin haberler konusunda da Gül, “Öyle bir yazı geldi. Bu yazıyı da soruşturmayı yapan savcılık makamına gönderdik. Onların vereceği bir karardır. Şunu söylüyor, ‘Telefon her ne kadar şahsın olsa da bizim işler için kullanıyor.’ O zaman ‘Her ne kadar Türk vatandaşıysa da bizim işler için kullanılıyor onu da verin’ gibi bir noktaya, telefondan başlayıp adama kadar gidecek bir şey olacak. Böyle bir telefon dokunulmazlığını da yeni görmüş oldum.” şeklinde konuştu.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından ‘FETÖ’ soruşturmaları kapsamında tutuklanan eski YARSAV Başkanı Murat Arslan’a verilen “Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü”ne de tepki gösteren Bakan Gül, şunları söyledi:

“Genel olarak söylüyorum, bazıları Türkiye’de kendi taşeron örgütlerine yaptıramadığı şeyleri, vekalet savaşını asalete çevirme anlamında Türkiye’ye yönelik düşmanlığını ya da tehdidini sürdürmek istiyor. Dolayısıyla bunlar ödül verdikleri kişiyle ilgili bunun bir örgütün elemanı olduğunu bilmeyecek durumda değiller. Nitekim o kişi, ödül almadan birkaç gün önce ödül grubuna teşekkür yazıyor, ödül alacağını da biliyor.”

CEVAP VER