HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu: Seçilen insanların seçimle gitmesi gerekir.. Ama bu dönem otokratik bir dönem

0

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İstanbul’a ihanet ettik, ben de sorumluyum” açıklamasını değerlendirdi. “Kadir Topbaş’ın istifa ettiği günlerde, Erdoğan sanki kendi iktidarı döneminde İstanbul rant için bilinçli biçimde tahrip edilmemiş gibi açıklamalar yapmaya başladı.” diyen Kerestecioğlu, şunları söyledi:

“Aslında Erdoğan’ın 94’te belediye başkanı olmasıyla başlayan rant belediyeciliği İstanbul’un geldiği bu halden sorumludur, sadece Topbaş değil. Şimdi bir bakıyoruz yeni bir muhalefet partisi doğuyor. Şimdi de Erdoğan kendi kendine muhalefet etmeye başladı. Bir iktidar hem rant uğruna evleri, mahalleleri yok edip; orman arazilerini, sit alanlarını, tarım ve su havzalarını, arkeolojik rezerv alanları imara açıp, insanları kamulaştırma tehdidiyle evlerini ve yaşam alanlarını terk etmek zorunda bıraktıktan sonra “İhanet ettik, sorumluyuz” diyorsa yapacağı tek şey istifa etmektir. 94 yılından beri bu şehri mahvedip sonra “ihanet ettik” diyerek her şey bitiyor mu? Sorumluluk nerede? İhanetin bedeli nerede? Yine Allah affetsin mi denecek!

Peki Erdoğan bunca şikayet ediyor, şehrin dört bir köşesinde yükselen binalar nedir diyeceksiniz? Mimarlar Odası’nın da dikkat çektiği gibi, bu açıklamalara karşın, mutlak yapı yasağı olan, yeşil alan ya da kısmı imarı olan yerlerde, merkezi hükümetin kararıyla ve ayrıcalıklı imar izinleriyle, Ataşehir, Fikirtepe, Ümraniye bölgelerine pek çok sayıda yeni gökdelen yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Madem ihanet diyorsun, neden ihanet sürüyor?

Şimdi Gezi Parkı için direnenler de soruyorlar, Haklı değil miydik? Taksim’in, İstanbul’un kalbinde bir parkı korurken haklı değil miydik, diye soruyorlar! Erdoğan’ın yok ‘vahşi kapitalizm’, yok ‘böyle bir dünyada yaşamak istemiyorum’, yok ‘şehre ihanet ettik’ sözleriyle bir film çevrilmesine izin vermeyeceğiz. Bu filmin adı ‘İhanetin Bedeliyse’ tamam ama yok ‘Allah affetsin’ ise hayır, kabul etmiyoruz! Madem bir ihanet var, gelin hep beraber değerlendirelim. Bu hafta İstanbul’la ilgili bir araştırma önergesini Genel Kurul’a taşıyacağız. Gelin bu önergeyi kabul edin, İstanbul şimdiye kadar nasıl zarar görmüş, araştıralım.”

AK Parti’li Belediye Başkanlarının istifalarıyla ilgili ise Kerestecioğlu, “Yolsuzluklara gerçekten duyarlıysalar, gerçekten bunun için ve yapılan haksızlıklar için istifaları isteniyorsa aslında yargının yapması gereken şeyler vardır. Seçilen insanların seçimle gitmesi gerekir. Ankaralılar en iyi kararı verecektir. Ama bu dönem otokratik bir dönem. Başta bizim belediye başkanlarımız seçimle değil kayyumlar atanarak görevden alınıyor. İstanbul’da, Ankara’da her şeyin sorumlusu Gökçek’miş, Topbaş’mış gibi davranacaklar. Halkla buluşma yaratmanın yeni bir yöntemi. Yeni bir muhalefet tarzı diye düşünüyorum.” dedi.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın açıklamalarının sorulması üzerine de Kerestecioğlu, “Darbe Komisyonunda onun dinlenmesini istedik. Komisyonda önemli açıklamalar yapabilecek insanlar dinlenmediler. Ya da orada yaptığı açıklamalar beğenilmeyen insanlar tıpkı Kışanak gibi cezaevine götürüldü.” karşılığını verdi.

CEVAP VER