İçişleri Bakanı Soylu’dan TÜSİAD’a OHAL tepkisi.. Birilerinin üfürmesiyle OHAL’in kaldırılmasını istiyorsun

0

OHAL’in kaldırılmasını isteyen Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik’e İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan tepki geldi. Trabzon’da konuşan Soylu, şunları söyledi:

“Bütün dünyanın tanıdığı İspanya’da yıllarda faaliyet göstermiş olan ETA terör örgütünün sebep olduğu can kayıplarının toplamı 2016 verilerine göre 827’dir. İngiltere’deki İRA örgütünün oluşturduğu kayıp rakam sayısı yaklaşık 2 bin 500 kişi olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’nin ise terör nedeniyle yaşadığı can kayıpları 40 yıldan beri bu mücadeleyi gerçekleştiren Türkiye’nin 7 bin 500 kişisinin asker, polis ve kamu görevlisi şehidimiz, 6 bin civarında ise sivil şehit olduğu değerlendirilmektedir. Bu sadece PKK kısmı.

Aşırı sol örgütleriyle de mücadelemiz var. FETÖ, DEAŞ ve PKK’nin diğer uzantıları olan PYD, KCK gibi versiyonları var. Bu rakamlar ortada iken hala birilerinin ‘PKK terör örgütü müdür, değil midir?’ diye kafasının karışık olması inandırıcı ve asla samimi değildir. Bize kızıyorlar; diyorlar ki bu belediyelere niye el koydunuz? Niye kayyum atadınız? Bakın Avrupa topraklarında böyle bir şey var mı? İspanya’da Katalonya’da olanları hepimiz biliyorsunuz. Sanki bize bunu söyleyenlerin gözüne batırarak bile hem kayyum atadılar hem de bakanlarını teker teker tutukluyorlar. Demek ki iş o kadar kolay değilmiş?

Bir cümlede OHAL ile ilgili söylemek istiyorum. Geçen gün TÜSİAD Başkanı olağanüstü halin kalkması gerektiğini söylüyor. Türkiye’nin önemli sivil toplum örgütlerinden birisinin başkanı, bir sorun bize bakalım; ‘Türkiye niye OHAL’de ve bu OHAL kime?’ Soruyor musun? Ama birilerinin üfürmesiyle beraber Türkiye’nin OHAL şartlarını ortadan kaldırılmasını istiyorsun, tam FETÖ ile mücadele ettiğimizin ortasında. Peki OHAL’de Türkiye ne durumda?”

 

 

CEVAP VER