Erdoğan’dan deprem açıklaması.. 50 tırlık yardım konvoyu gönderildi

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Irak ve İran’da yaşanan depreme değinen Erdoğan, şunları söyledi:

“Dün gece Kuzey Irak’ta meydana gelen depremden dolayı başta bölgedeki kardeşlerimiz olmak üzere tüm Irak ve İran halkına geçmiş olsun diyorum, ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Felaketin hemen ardından ilgili kuruluşlarımızı bölgeye sevk ettik. AFAD, Kızılay ve diğer birimlerimiz şu an arama kurtarma çalışmalarına yardımcı oluyorlar ve bunun yanında da AFAD ve Kızılay’ın koordinasyonunda 50 tırlık yardım konvoyu, Habur’dan Irak’a şu an giriş yapmış bulunuyor.

Ayrıca ilaç, battaniye, çadır gibi acil ihtiyaçlar noktasında gereken her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi Türkiye zaten bu tür zor durumlarda, zor zamanlarda, her zaman bölgedeki kardeşlerinin yanında yerini almıştır. Tüm kurumlarımıza, gereken yardımların süratle ivedilikle ulaştırılması, ihtiyaçların karşılanması ve yaraların sarılması hususunda da gerekli talimatlar verilmiştir. Temennimiz ve duamız can kayıplarının sayısının daha da artmaması istikametindedir.”

İsmail beyin kararını yeni öğrenmiş bulunuyorum

İsmail Kahraman’ın Meclis Başkanlığı adaylığı konusunda ise Erdoğan, “Malumunuz şu anda İsmail Bey gerek siyasetteki deneyimiyle gerçekten yakın siyasi tarihe olan vukufiyetiyle değerli bir milletvekilidir. Meclis Başkanlığına adaylık hususu her milletvekilinin kendi tercihidir. İsmail beyin bu kararını ben de sizler gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum. Bana düşen hayırlı olsun demektir. Çünkü benim oy hakkım da yok. Sadece partinin genel başkanı ve cumhurbaşkanıyım.” dedi.

S-400’ler konusunda anlaşma tamam

Rusya ile ticaret hacmini 100 milyar dolar olarak belirlediklerini hatırlatan Erdoğan, Putin’e vize muafiyetinin yeniden tesisi yönündeki beklentilerini tekrar ileteceğini kaydetti. “Dağlık Karabağ konusunu, Sayın Putin ile görüşme düşüncem var.” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Suriye’ye 911 kilometre sınırı olan ülke biziz. Bu kadar uzunca bir sınırı olan başka bir ülke yok. Taciz, tacizin yanında sürekli olarak tehdit alan bizim şehirlerimiz. Bu konuları biz Rusya ile defaatle görüştük. Bunun yanında koalisyon güçleriyle de görüştük. Almanya, Fransa ile görüştük. Görüşmeye devam ediyoruz. Aslında Fırat’ın doğusuna gitmesi gerekenler Fırat’ın doğusuna gitmemiştir verilen sözlere rağmen. Mümbiç bir Arap şehridir ama boşaltılmamıştır.

Terör örgütü YPG orada işgalci olarak durmaktadır. Merkezi yönetim, Rusya ve bizler de orayı gözetim altında tutmaktayız. Gündemimizde olan ağırlıklı olarak İdlib’tir. Halep’ten göç olduğu zaman sınır il olduğu için İdlib’e geçmiştir. Şu anda onlar İdlib’te ve zor durumda bulunuyorlar. İdlip ile birlikte Afrin de bizim sınırlara komşu olan iller. Afrin’de de farklı bir durum söz konusu. Bize müzahir olan etnik unsurlar da var karşı olanlar da var. PG/PYD’nin de burada belli bir yapısı var fakat biz Afrin’in zaman zaman bize karşı olan tacizini göz ardı edemeyiz. Gerekli adımları atmakta kararlıyız. Bundan sonraki süreçte de kararlılığımız devam edecek.

S-400’ler konusunda anlaşma tamam. Bunun dışındaki konuları da görüşeceğiz. Bir an önce onu da devreye sokmak suretiyle adımları atmak istiyoruz.

Askeri çözüm mümkün değil deniyor

Ben bu ifadeleri anlamakta zorlanıyorum. Askeri çözüm mümkün değil deniyor öteki tarafta merkezi yönetimin askeri yöntemlerle öldürdüğü insan sayısı 1 milyona ulaştı. Askeri çözüm mümkün değilse o zaman çeksinler askerlerini. Orada Türkiye’nin askeri yok ki. Siyasi yönteme başvurulsun ve bir an önce orada seçime gitmenin yolları aransın. Bu 7-8 yıl içinde böyle bir yönteme başvuruldu mu? Sayın Putin’le de konuşacağız, bu bölgeyi en iyi tanıyan biziz. 15 yıldır a’dan z’ye en iyi bilen biziz. Bir ABD’nin Irak’a girmesini istememiştik. Gelin demokratik yollardan çözelim dedik. Dinlemediler. Obama’nın gelişiyle bir Irak’ta kalmayacağız dediler. Boşalttılar mı? Boşaltmadılar. Dünya ahmak değil. Bazı şeyler farklı söyleniyor uygulama farklı oluyor. Kusura bakmasınlar anlatıldığı gibi değil.”

CEVAP VER