HDP Sözcüsü Bilgen: Hiçbir iktidarı, sıkıştığında seçim sistemiyle oynamak kurtarmadı

0

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin Meclis Grup toplantısında konuştu. “Depremde bile insani tutum sergileyemeyenler, dillerindeki faşizmi deşifre edenler, insanlıktan nasibini almayan numunelerdir. Bu acıya karşı dayanışma göstermekten başka hiçbir tavır kabul edilemez.” diyen Bilgen, şunları söyledi:

“İsmail Kahraman bir nezaket göstererek partilerin genel başkanlarıyla görüşme yapacağını söylemiş. Sayın Kahraman unutmuş olabilir, bizim eşbaşkanlarımız cezaevinde. Ama yine de ziyaret ermek istiyorsa adres bellidir.

Türkiye’nin neden dışarıda başı dik değil? Ülkelerin yumuşak karınlarından birisi yolsuzluk konusudur. Yolsuzluk demokratikleşmeyle doğrudan ilgilidir. Dünyada şeffaflık demokratikleşmeden ayrılmaz. Yolsuzluklarla mücadele darbelerle mücadeleden ayrılamaz. Türkiye kızarmaz yüzlü siyasetçilere teslim olmuş durumda. Bizde Malta konusu gündeme geldiğinde, değil istifa özür bile olmuyor. Başbakan araştırma olsun diyor, araştırma önergesi teklifi AKP’nin oylarıyla reddediliyor. Ekranlarda hamaset yapmak kolay. Reza Zarrab davası da bundan farksızdır.

Başbakan, ABD’de söyleyemediklerini şimdi söyledi. IŞİD’le mücadele için Rakka’ya tır sevk ediliyormuş. Umarız bir açıklama yapılır. Ama Konya Belediyesi’nin Rakka’da bulunan iş makinesiyle ilgili açıklamayı kendisi mi yapar yoksa eski başbakan mı; bilmiyoruz.

Başbakan ABD ile görüşmesinde ‘nereye çağırdıysanız gittik ve sormadık’ diyor. Evet bunun farkındayız. Amerika’nın bir dediğini iki etmiyorsunuz ama muhalifler bir yabancıyla oturunca gazeteleriniz komplo teorileri kuruyor.

İsveç Maliye Bakanı devlet bütçesinden çikolata aldığı için istifa ediyor, Paradise Belgeleri ortaya çıktığında Türkiye’de bırakın istifayı, özür dileme erdemini bile gösteren var mı? İçeride vatan millet Sakarya hamaseti yaparken, çocuklarınız üç kuruş vergi ödememek için başka ülkelerin bayraklarını çekiyorsa, kimseye vatanseverlik yapmayacaksınız! Paradise Belgeleri konusunda muhalefetin suskunluğu da son derece manidar. Bizim hiçbir ülkede off shore hesabımız olmadığı için galiba rahat konuşuyoruz.

HDP kurulduğunda seçim barajına ilişkin ne söylüyorsa bugün de onu söylüyor. Kime fayda sağlayacağına bakmaksızın baraja karşıyız. Baraj milletin iradesi sandığa yansımasın diye uydurulmuş bir sistemdir. İster daraltılmış, ister karartılmış sistemlerden medet umun, hiçbir iktidarı sıkıştığında seçim sistemiyle oynamak kurtarmadı, sizi de kurtarmayacak; AKP’yi de kurtarmayacak. Türkiye’de seçim sistemi tartışması iyi niyetli yürütülmüyor.

Elbette milletvekillerinin tutuklu yargılanması kabul edilemez ama asıl sorun, Anayasa’ya yapılan darbedir. Anayasa Mahkemesi, Türkiye’deki darbe tablosunu değiştirecek cesaretle irade ortaya koymalıdır.

Suruç katliamı sanığının duruşmaya gelip gelmemesi kendi tercihine bırakıldı. Siz değil miydiniz birkaç hafta önce Demirtaş’ın, Yüksekdağ’ın SEGBİS’le katılmaları sağlansın kararı alan? Bu nasıl adalet, bu nasıl yargı?

AKP’lilere Erdoğan’ın sevenlere, Erdoğan’dan beklentisi olanlara çağrıda bulunmak istiyoruz. Erdoğan’a iyilik yapmak istiyorsanız, böyle siyasetçilere yapılacak en büyük iyilik onlara gerçeği söylemektir.

Erdoğan geçen gün muhafazakar kadınlara çok çocuk yapın diyor. Örgüt çok yapıyor, diyor. Bu neresinden bakarsanız ayrımcı, tekfirci bir anlayıştır. Onlar için bölgede öldürülen çocukların hiç bir önemi yok. Nüfus planlaması onlar için güvenlik meselesi olabilir. Osmanlı’dan Cumhuriyetin ilk yıllarına, 28 Şubat’a kadar bilindik yöntemler bunlar. Doğurganlık üzerinden siyaset darbecilerin eski bir alışkanlığıdır.”

CEVAP VER