Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden referandum kararı..

0

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Irak Federal Mahkemesi’nin referandumla ilgili “Anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı” yönündeki kararına saygı duyduklarını belirterek “Bunun, sorunların çözümü için kapsamlı, ulusal bir diyaloğu başlatması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunun iptaliyle ilgili başvurusu üzerine Federal Mahkeme, “Anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı.” yönünde karar verdi.

IKBY yaptığı açıklamada, her zaman sorunların çözümü için anayasaya bağlılığı savunduklarını vurguladı. Açıklamada, “Bu yöndeki her öneri konusunda tavrımız nettir, her şeyden önce Ayetullah Uzma Seyid Sistani ve Iraklı bazı şahsiyetler ile Irak halkının dostu olan ülkelerin sorunların Irak anayasasına göre çözülmesi konusunda. Federal Mahkeme’nin anayasanın ilk maddesini şerhine saygı duyuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Rûdaw’ın aktardığına göre bunun kapsamlı bir ulusal diyaloğun yolunu açması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, anayasanın bütün maddelerinin uygulanması, anayasada belirtilen hak ve yetkilerin korunmasını sağlaması istendi. Irak’ın birliği için tek yolun, anayasanın ilk maddesinde belirtilen husus olduğu kaydedildi.

Federal Mahkeme, 6 Kasım’da yaptığı açıklamada, anayasanın 1. maddesine şerh düşerek ülkenin toprak bütünlüğüne vurgu yapmış, anayasanın, bütün kurumları Irak’ın toprak bütünlüğünü korumada bağlayıcı kıldığını belirtmişti.

Açıklamada ayrıca, “Anayasanın hiçbir maddesi, herhangi bir bileşenin ayrılmasına izin vermiyor” denildi. 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunda halkın yüzde 93’ü ‘Evet’ yönünde oy kullanmıştı. Bağdat yönetimi ise referandumun anayasa ve yasalara aykırı oldunu bildirdi.

CEVAP VER