Adalet Bakanı Gül: Adil Öksüz’ün Almanya’dan iltica talebinde bulunduğu ve bunun kabul edildiğiyle ilgili bir bilgimiz yok

0

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuştu. Türkiye’deki 16 bin hakim ve savcının yaklaşık dörtte birinin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edildiğini dile getiren Gül, Pensilvanya’ya bağlı karar veren bir yargı mensubundan, hukuk, yargı, vicdan yerine kendi sapkın anlayışıyla karar vermesinden başka bir şey beklenemeyeceğini belirtti.

“Artık Türk yargısı, Anayasa’dan, kanundan ve vicdanından başka hiçbir yerden emir almadan karar verme noktasındadır.” diyen Gül, Rıza Sarraf için ABD’ye nota gönderilmesine karşın Fetullah Gülen’e ilişkin neden nota verilmediği yönündeki soruyu “Notalar Dışişleri Bakanlığıyla verilir. Nota dediğiniz şey zaten melodi notası ya da başka büyülü bir şey değil, gönderdiğiniz nottur, yazıdır, Dışişlerinin yazdığı yazıdır. İade talepnamelerinin hepsi de Dışişleri aracılığıyla ABD’ye notayla bildirilmiştir. Eğer hani o notanın büyülü bir şeyi varsa Gülen ile ilgili şeyler de notayla ifade edilmiştir, bildirilmiştir.” karşılığını verdi.

15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden olduğu belirtilen Adil Öksüz’ün Almanya’dan iltica talebinde bulunduğu ve bunun kabul edildiği iddiasıyla ilgili bir bilgi olmadığını ifade eden Gül, “Ama biz, ‘Haberlerde Almanya’da olduğunu duyduk, bize iade edin’ dedik. Mahkeme öyle bir karar verdi, biz de onu istedik.”

CEVAP VER