İlker Başbuğ: Suriye’deki iç savaşı Esad kazandı.. 1. Dünya Savaşı sonucundaki yapılanma ortaya bir Kürt sorunu çıkarttı

0

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Uludağ Üniversitesi’nde konuştu. Birinci Dünya Savaşı sonucunda yaşanan coğrafi değişikliklerin Kürt sorununun kaynağı olduğuna dikkat çeken Başbuğ, şunları söyledi:

“Osmanlı İmparatorluğu döneminde Kürtler tabii ki etnik bir gruptur, bunda hiçbir sorun yok ama o dönemde İran’ı bir tarafa bırakırsanız Kürtler artık ağırlıklı olarak Anadolu’da; Türkiye’de, Irak’ta ve Suriye’de yaşadılar. İran hariç Kürtler hep Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altında kaldılar. O dönemde hiçbir sorun yoktu.

20’nci yüzyıldaki etnik milliyetçilik dönemine gelmeden önceki süreçte hiçbir sorun yok. Hele Osmanlı İmparatorluğu döneminde bakarsanız Kürtlerle Türkler kaynaşmış iki kardeş millettir. Fakat ne zaman ki 1. Dünya Savaşı sonrasında oluşan coğrafyada Kürt milletinin bir kısmı Türkiye hudutları içerisinde bir kısmı Suriye’de ve bir kısmı da Irak’ta kalıyor yani bir parçalanma yaşıyor sorunların bir noktada kaynağının bu yapılanma ile başladığını görüyorsunuz. Dolayısıyla bu da tarihsel olarak dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Suriye’deki iç savaşı Esad kazandı. Artık bunu böyle görmeniz lazım. Suriye’deki iç savaş bitmek üzere. İŞİD gibi bir oyun, yapılanma olmazsa Suriye’deki iç savaş son günlerine geldi. Siyaseti, stratejiyi tayin ederken bu hususu en üst noktaya koymanız lazım. Esad bu iç savaşı Rusya ve İran’ın desteğiyle kazandı.”

 

CEVAP VER