Filistin lideri Abbas Kudüs kararını kınadı… Trump’ın kararı Washington’ın barış sürecinden çekilme ilanıdır

0

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına İsrail’den teşekkür, Filistin’den kınama geldi. Alman hükümeti de Trump’ın kararını desteklemediğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyıpı ve ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınacağı açıklamasına tepki yağdı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Trump’ın açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Açıklamayı “cesur ve adil” olarak nitelendiren Netanyahu “tarihi bir gün” diye konuştu. Netanyahu diğer ülkelere de ABD’nin attığı adımı izleme ve büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıma çağrısında bulundu.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin de yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail’in bağımsızlığını kutlamasının 70. yılına yaklaşırken, bundan daha uygun ya da daha güzel bir armağan olamazdı” dedi.

Filistin’den tepki

Filistin lideri Mahmut Abbas ise Ramallah’ta yaptığı açıklamada Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını kınadı. Abbas Amerikan yönetiminin bütün uluslararası ve ikili anlaşma ve uzlaşmaları ihlal etmeye karar verdiğini söyleyerek, “Trump’ın kararı Washington’ın barış sürecinden çekilme ilanıdır” dedi.

Hamas da Trump’ın kararını eleştirerek, Arap ve Müslümanlara bölgede ABD’ye zarar verme çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise konuya ilişkin New York’ta yaptığı açıklamada Ortadoğu’da iki devletli çözüm dışında bir alternatif olmadığını belirterek, bir “B planı yok” dedi. “İsrail ile Filistinliler arasındaki barışı tehlikeye atabilecek tek taraflı her türlü tedbire karışı oldum” diyen Guterres, “Kudüs’ün statüsü BM Genel Kurul kararları temel alınarak her iki tarafından doğrudan müzakereleri kararlaştırılması gereken bir konudur” diye konuştu.

Alman hükümeti Trump’ın kararını desteklemiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel da Trump’ın kararını eleştirdi. Alman hükümeti adına açıklama yapan hükümet sözcüsü Steffen Seibert Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Alman hükümeti bu tutumu desteklemiyor çünkü Kudüs’ün statüsü iki devletli çözüm çerçevesinde müzakere edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise yaptığı açıklamada, Trump’ın kararının ateşe benzin dökme tehlikesini içerdiğini söyledi. Gabriel, “Ortadoğu’da zaten zor olan durumu ve İsrail-Filistin çatışmasını daha da tırmandırmasından endişe edilmeli” dedi.

İran: Karar yeni bir intifadaya yol açacaktır

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Trump’ın kararını “üzüntü verici” diye tanımladı ve ülkesinin bu kararı desteklemediğini ifade etti.

İran Trump’ın kararını kınadı. İran medyası Dışişleri Bakanlığı’na dayandırarak verdiği haberinde, ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması kararının uluslararası kararlara aykırı olduğunu duyurdu. Açıklamada, “Bu gerçekçi olmayan, kışkırtıcı karar yeni bir intifadaya, şiddet ve radikalliğe yol açacaktır” denildi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

CEVAP VER