Adalet Bakanı Gül’den Zarrab açıklaması.. Bizim ‘o kişi masumdur, sudan çıkmış ak kaşıktır’ diye bir şey söylememiz imkansız

0

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde belediye tarafından restore edilen Savaş Müzesi’nin açılışı yaptı. ABD’de görülen ve Reza Zarrab’ın tanık olduğu davaya ilişkin konuşan Gül, şunları söyledi:

“Bizim ‘o kişi masumdur, sudan çıkmış ak kaşıktır’ diye bir şey söylememiz imkansız. Biz burada Türkiye’nin çıkar ve menfaatlerini savunuyoruz. Türkiye’de mahkemeler yok mu ki gidip başka yerde dava açılıyor. Eğer birisi bir konuda yanlış yapmışsa da, Türk savcıları, mahkemeleri çalışıyor. Biz Zarrab’ı koruyan bir tavır içerisinde değiliz. Biz Türk menfaati ve hukukunu koruyoruz. Başından itibaren hukuki bir temelden yoksun bir davanın sonucu ne çıkarsa çıksın Türkiye açısından bir anlamı yoktur.”

Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili ise Gül, “Orada olumlu bir gelişme kaydedilmedi, biz mektup da tekrar gönderdik. Ancak olumlu somut bir gelişme olmadı. Terörle mücadele ettiğini savunan bir ülkenin Türkiye’de terörle darbe girişiminin liderliğini yapan örgüt mensuplarını koruması terörle işbirliği açısından çok büyük bir eksikliktir. Amerika’nın bu terör mensuplarını iade etmesi gerekir. Biz bu konunun takipçisi olacağız.” dedi.

CEVAP VER