Abdullah Gül: Polemiğe girmek bana yakışmaz.. Her şey zaten ortada; herkes birbirini biliyor

0

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazı çıkışında konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti’den gelen eleştiriler ve adaylığının sorulması üzerine Gül, “Bu konularla ilgili polemiğe girmek bana yakışmaz. Dolayısıyla her şey zaten ortada; herkes birbirini biliyor. Onun için bir polemiğe girmek istemiyorum arkadaşlarla.” dedi.

Gazetecilerin, yazarların serbest yargılanması gerektiğini hep söyledim

Anayasa Mahkemesi’nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay için verdiği karar hakkında ise Gül, “Ben cumhurbaşkanı iken ve ayrıldıktan sonra da gazetecilerin tutuksuz yargılanması hem adalet açısından hem Türkiye’nin imajı açısından doğru olduğunu hep söylemişimdir. Bugün de o görüşteyim. Türkiye’nin rahatlaması ve imajıyla, iyileşmesi açısından da hak, hukuk bu konularda yargılama yine devam eder yazarların, çizerlerin, gazetecilerin.” değerlendirmesinde bulundu.

OHAL, umarım son kez uzatılır

OHAL’in 6’ncı kez uzatılacak olmasıyla ilgili de Gül, “Herhalde son defa Meclise sevk edildiği kanaatindeyim. İnşallah son kez uzatılır. Türkiye’nin artık demokratik nizama geçtiğini tüm dünyaya göstermesi, özgürlükçü bir yolu izlediğini göstermesi, tekrar reformcu bir Türkiye olduğunu göstermesi, hem özgüveni itibariyle hem Türkiye’nin dış ilişkileriyle tüm ekonomi itibariyle, hem diğer bir çok konularda doğru olacağına inanıyorum. O bakımdan artık tabii ki çok olağanüstü dönem yaşadı. Bunları kontrol altırna almak için bunlar gerekliydi. Ama artık her şey normalleştirilmesi ve Türkiye’nin demokrasinin bütün fonksiyonlarıyla işlediğini göstermek Türkiye’ye çok büyük bir iyilik olur. Herkes için de büyük bir ümit olur kanaatindeyim.” dedi.

CEVAP VER