Başbakan Yıldırım’dan Anayasa Mahkemesi yorumu.. Her kararın üzerinden mahkemeleri hırpalamak doğru bir şey değildir

0

Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi’nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında verdiği kararı değerlendirdi. Cuma namazı çıkışında konuşan Yıldırım, şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını bizim hükümetlerimiz getirdi. Dolayısıyla hukuk alanında hak arama konusunda en büyük reformlarımızdan birisi. Hukuk yolları tükenmiş, hak kaybına uğramış olanların müracaatları burada değerlendirilmektedir. Mutlaka alınan kararlar bir kesimi mutlu eder, bir kesimi mutsuz eder. Bu gayet doğal bir şey.

Yargılamada da mahkum olan var, beraat olan var ancak her karar üzerinden mahkemelerimizi alıp hırpalamak, onları keselemek, itibarını azaltmak doğru bir şey değildir. Türkiye’de hak arama yolları açıktır. Anayasa Mahkemesi’nin kararını beğeniriz beğenmeyiz. Bunun incelenmesi, değerlendirmesi ayrı bir şeydir. Ancak takdir edersiniz ki ilk derece mahkemesi dosyaya hakimdir. Dosyanın içeriğini biz de Anayasa Mahkemesi de bilmiyor. Doğru kararı verecek olan birinci derece mahkemedir.

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının beklenmesi istenmiştir. Gerekçeli karar da yayınlanmış. Görülen bir şey var. Burada verilen kararın iddianame sürecine kadar olan işlemlerle ilgilidir. İddianame ve sonrasındaki durumlarda mahkemenin yargılama hakkı saklıdır.

Bizim idare olarak beklentimiz FETÖ ile mücadelenin zaafa uğramasına sebep olacak veya böyle anlaşılacak kararları almamalarıdır. Alınan karalar bir kesimi mutlu eder, bir kesimi mutsuz eder. Her kararın üzerinden mahkemeleri hırpalamak doğru bir şey değildir.”

Kabine değişikliği ve MHP’li isimlerin bakan olacağı iddialarıyla ilgili ise Yıldırım, şöyle konuştu: “Görüşülen husus çok açıktır. MHP’nin sayın genel başkanının daha önce kamuoyuna da net bir şekilde açıkladığı gibi 2019 seçimlerinde aday çıkarmayacakları, ittifak olursa da olmazsa da sayın Cumhurbaşkanımızın adaylığını destekleyeceklerini ifade ettiler.

Biz de AK Parti olarak ittifaka olumlu bakıyoruz. Partilerin kurumsal kimliklerini korumak suretiyle yönelik düzenlemeye sıcak bakıyoruz. Teşkil edilen komisyonun da görevi bunun detaylarını çalışmak ve önümüze getirmektir. Bunun dışında bir gündem söz konusu değildir.”

İçişleri Bakanlığı’nın Halk Özel Harekatı Derneği hakkında inceleme başlatmasıyla ilgili de Yıldırım, “İyi yapmış. Yani halkın ne zaman hareket edeceği 15 Temmuz’da belli olmuştur. Ülke demokrasi, Meclis, hükümet tehlikedeyse zaten durumdan vazife çıkarıyor ve gereğini yapıyor. Bu konuda milletimizin gösterdiği feraset ve cesaret yılarca konuşulacaktır. Dolayısıyla bunun dışında bir takım oluşumların asla ve asla bizden müsamaha görmesi söz konusu değildir.” dedi.

CEVAP VER