Beklenen KHK çıktı.. Bin 823 kamu çalışanı görevine döndü

0

ByLock kullandıkları iddiasıyla görevlerinden ihraç edilen bin 823 kamu çalışanı görevlerine döndü.

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yer alan “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname”ye göre ‘Mor Beyin’ yazılımı sebebiyle telefonlarında ByLock tespit edilen 11 bin 480 kişi arasında bulunan ve kamu görevinden ihraç edilen 2 bin 168 kişiden bin 823’ünün yapılan incelemeler sonucu ‘FETÖ üyeliği’, irtibatı veya iltisakı bulunmadığı için görevlerine iadesi kararlaştırıldı.

Söz konusu personelden bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren 10 gün içinde göreve başlamayanlar “çekilmiş” sayılacak. Bu kapsamda, göreve başlayanlara da kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları güne kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenecek.

Bu kişiler, kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamayacak. Bu personelin görevlerine iadesi, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihte bulundukları yöneticilik görevi dışında öğrenim durumları ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun kadro ve pozisyonlara atanmak suretiyle de yerine getirilebilecek.

697 sayılı KHK ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ise 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.

(1) SAYILI LİSTE (2) SAYILI LİSTE (3) SAYILI LİSTE
(4) SAYILI LİSTE (5) SAYILI LİSTE (6) SAYILI LİSTE

CEVAP VER