Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu’ndan Abdullah Gül açıklaması.. Şu anda adayımızdır demek doğru olmaz

0

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İstanbul’da “Ulusal Basın Buluşması” etkinliğinde konuştu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çıkaracakları adayın bütün partilerin tabanından oy alabilmesi gerektiğini belirten Karamollaoğlu, seçimin ikinci tura kalmayacağını düşündüğünü ifade etti.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylığının olup olmayacağına ilişkin ise Karamollaoğlu, şunları söyledi: “Abdullah Gül Bey kıymetli bir kardeşimiz, elbette aday olma ihtimali olur ama ‘şu anda adayımızdır’ demek doğru olmaz. Fakat bu vasıflara uygun bir insan. Burada iki husus var; kendisi böyle bir noktada, ‘Ben böyle bir teşebbüste bulunabilirim’ diyebilir, demesi gerekiyor. İkincisi; diğer tarafta da onun seçilebileceği noktasında da sağlam bir kanaatin oluşması icap ediyor. Bunlar sağlanırsa, o da olabilir, başkaları da olabilir. Ama başka isimler de bizim kulağımıza geliyor.”

Hukukun bittiği nokta

“Memleketteki kutuplaşmayı en ciddi tehlike olarak görüyoruz çünkü kutuplaşma diyaloğu ortadan kaldırıyor.” diyen Karamollaoğlu, “Sıkıntılı bir noktaya girdik, en çok tedirgin eden, artık adalet mekanizmasına güvenin kalmaması. İki gazetecinin tahliyesi noktasında, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı, yerel mahkemenin kabul etmemesi ve yerel mahkemenin kararının şu anda icra edilir durumda olması. Benim kanaatim hukukun bittiği nokta çünkü anayasa en üst mercidir, anayasa mahkemesinin verdiği kararlara itiraz da edilemez.” dedi.

Afrin’e girdik, çıktık, bu Suriye problemini çözecek mi?

Olası Afrin operasyonu konusunda da Karamollaoğlu, şöyle konuştu: “Amerika, akıl almaz bir şekilde bu bölgeyi silahlandırıyor. 4 bin 900-5 bin tır silah gönderiyor. Kim kullanacak bunu? Eninde sonunda onları yine Amerikalılar kullanacaklar çünkü Amerikalılar o silahları kullanmak üzere yetiştirilmişler, öbürleri 3 ay içinde o silahları kullanamazlar. Amerika, orada barış ne kadar bozulursa o kadar memnun.

Afrin’e girdik, çıktık, bu Suriye problemini çözecek mi? Kuzeyde bir koridor oluşmasını engelleyeceğiz, bizim derdimiz bu. Ben hükümetin bu noktadaki tavrının kapsamlı olmadığı, bu yaklaşımın oradaki problemi çözmeyeceği kanaatindeyim. İncirlik Üssü, kurulduğundan beri bizim bilmediğimiz işler çevriliyor. Artık o üssün Amerika’ya da faydası yok gibi geliyor bana. Amerika da yavaş yavaş İncirlik’ten elini çekmeye çalışıyor çünkü artık Suriye’nin içerisinde Amerika’nın yeteri kadar üssü var.”

CEVAP VER