TÜSİAD adını değiştirdi.. OHAL’in sonlanmasını istedi

0

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) 48. Olağan Genel Kurulu yapılıyor. TÜSİAD’ın adı “Türk Sanayici ve İşadamları Derneği” yerine “Türk Sanayici ve İşinsanları Derneği” oldu.

Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu gazetecilerin tutukluluk hallerinin kalkması için verdiği kararın alt mahkeme tarafından uygulanmadığını hatırlatan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, şunları söyledi:

“Önde gelen hukukçularımızın, hatta siyasi yönü ne olursa olsun hukuku ve anayasal düzene aykırı buldukları bu kararla, aslında Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini, demokrasinin yetersizliği üzerinden engellemek isteyenlerin eline tırnak için güzel bir koz verdiğimizden şüphe yoktur. Anayasayı yaşatan içindeki ifadeler kadar, dışındaki uygulamalardır. Medeniyetin ilk şartı şüphesiz adalettir, hukuk devletin toplumsal düzenidir. Adalet olmadan düzen olmaz. Kısaca demokrasi su ise bunun testisi mutlaka adalettir.

Türkiye’nin hem dünyada hak ettiği saygın konumu koruyabilmesi hem de gelişmesi, kalkınması için yakın tarihin hepimizi sarsan bu travmalarından kurtulup hızla normalleşmeye başlaması gerekir. Bu nedenle atılması gereken ilk adımın, daha öncede başka vesilelerle gündeme getirdiğimiz OHAL’in sonlanması ve bir daha tekrarlanmaması olduğuna inanıyorum. Hain terör odaklarına en etkin güvenlik önlemleriyle darbe vururken, yasama, yürütme ve yargımızı en ileri demokratik standartlara taşımak için her zaman şüphesiz devletimizin yanında olacağız ve fazlasıyla destek vermeye devam edeceğiz.”

CEVAP VER