Erdoğan: AP’de bazı kendini bilmezler benim askerime işgal kuvveti diyor.. Siz ceddinize bir bakın

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amasya’da partisinin 6. Olağan il kongresinde konuştu. Burseya Dağı’nın ele geçirilmesiyle ilgili konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

“Mehmedimiz Afrin’e doğru yürüyor. Burseya Dağı’nı da düşürdüler. Bazı kendini bilmezler, sözde etiketi olanlar vs., onlara rağmen bitirdiler. Avrupa Parlamentosu’na (AP) rağmen bitirdiler. AP’de bazı kendini bilmezler benim askerime işgal kuvveti diyor. Siz ceddinize bir bakın. Afrika’da neler yaptınız, neler yediniz bir bakın.

Mazlum, mağdurların bütün varlıklarını nasıl sömürdünüz bir bakın. Daha size söyleyeceğimiz çok şeyler var. Ve onları da söyleyeceğiz. Sizin tarihiniz işgallerle dolu, sömürgelerle dolu. Şu anda bunlar, bu ahlaksızlar, buyurun, Almanya’da terör örgütlerine, camilerimizi saldırtarak cam çerçeve indirerek bunları polisleri ile beraber seyrediyorlar. Vatandaşlarım havalimanında, polislerin gözleri önünde, oradaki vatandaşlarımıza bu PKK’lılar, teröristler saldırırken sessiz duruyorlar.

Bunlara işgalci kimdir, konuksever kimdir, onu biz öğreteceğiz. Afrin’e niye giriyoruz? Biz Afrin’de toprak meraklısı değiliz. Suriye’nin topraklarında bizim gözümüz yok. ama 3.5 milyon Suriyeli bizim topraklarımızda misafir. Onları evlerine göndermenin çalışmalarını yapıyoruz.

Azez, Cerablus, El Rai, buraları aldık değil mi? 2 bin kilometre kare bu araziye şu anda 130 bin, bizdeki mülteci geri döndü. Şimdi onlar evlerine gittiler. Onların orada her türlü imkanlarını hazırlıyoruz, öyle gönderiyoruz.

Adalet devletin esasıdır, malın, paranın, pulun değil. Biz bununla da kalmadık. Şimdi, ÖSO ile Mehmetdim beraber. Beraber yürüyorlar. Fakat, bunu hazmedemeyenler de var.

Geçen sınıra gittim, dedim ‘Ne durumdayız, yeter mi?’ Komutan, ‘Şu an sıkıntı yok’ dedi. En ufak sıkıntı olduğunda önce ben ondan sonra siz yürüyeceksiniz. 15 Temmuz gecesi bu kardeşiniz ‘Yürüyün meydanlara’ dedi. Birisi de geldi, tankların arasından hemen Bakırköy’e sıyrıştı. O kişinin kim olduğunuz biliyorsunuz ama ona da siz Amasya’da haddini bildirmeniz lazım.

Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te, F-16 oluruz, tanklarımızla, toplarımızla onları mağaralarında, inlerinde bitiririz. Şu anda bitiriyoruz. İçeride de dışarıda da. Bak, kar, bora, fırtına demedi benim Mehmedim. Ne diyordu şair? Kan, bora, fırtına sükun bulacak. Sana dinsizler, sana imansızlar selam duracak. Şimdi öyle olmuyor mu? Evelallah.”

CEVAP VER