Kılıçdaroğlu: Irak’ta askerimizin başına çuval geçirildiğinde neredeydiniz?

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Gençlik Kolları’nın 15. Olağan Kurultayı’nda konuştu. “Daha düne kadar Irak’ta askerimizin başına çuval geçirildiğinde neredeydiniz?” diye soran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Osmanlı battığında bir metre milli demir yolu yoktu. Osmanlı’nın parasını basacak milli bankası yoktu. Övgüler düzüyorlar. Osmanlı’nın silahı yoktu. Osmanlı’nın ordularının başkaları yönetiyordu. Toplu iğne üretemiyorlardı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hangi koşullarda Cumhuriyet’i kurduğunu hepimizin bilmesi lazım. O zor koşullarda Türkiye’yi demir ağlarla ördü.

1930’da Merkez Bankası’nı kurarak kendi milli paramıza sahip olduk. O zor koşullarda 1921’de Çocuk Esirgeme Kurumu’nu kurdu. 1925’te Kayseri’de uçak fabrikasının temelini attı. Kırıkkale’de Makina Kimya kuruldu. Bu gerçeğin hepimiz tarafından bilinmesi gerekiyor. Bütün gençlerimiz tarihi, Osmanlı’nın hangi koşullarda battığını iyi bilecek. Geçmişini bilmeyen geleceğini sağlıklı inşa edemez. Bu güruh geçmişini bilmediği için geleceğini inşa edemiyor.

Osmanlı’da millet mi vardı? Cumhuriyetle beraber oldu. Kimse sarayın, padişahın kulu kölesi olmadı. Hepimiz Cumhuriyet’in özgür ve eşit bireyleri olduk. Cumhuriyet kurulmasaydı belki böyle bir toplantı dahi yapamacaktık. Şimdi bize kahramanlık taslıyorlar. Gençlerin tarihsel arka planı çok iyi bilmesi lazım. Düne kadar her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına alan adam bize milliyetçilik dersi veriyor. Hadi canım sende.

Daha düne kadar Irak’ta askerlerimizin başına çuval geçirilirken bu kahramanlık edebiyatı yapanlar neredeydi? Unuttuğumuzu mu sanıyorlar? Hep birlikte bu ülkenin geleceği için güzel şeyler söylemeliyiz. Hiç kimse unutmasın. Bu topraklarda en güçlü olanlar bizleriz. Çünkü bizler insan haklarını, demokrasiyi savunuyoruz.

Dikta yönetimlerine karşı, baskılara karşı mücadele kolay değildir. Her mücadelenin bir bedeli vardır. O bedeli onlara ödeteceğiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Bizim hedefimiz ne? Çağdaş uygarlığı yakalamak. Bizim gibi düşünmeyen insanların da özgürce konuşmasını sağlamak. Güçlü bir sosyal devleti ayağa kaldırmak.

Milyonlarca gencimiz Türkiye’nin geleceğinden kaygılı. Cumhuriyet Halk Partisi’nde genç olmak demek çağdaş uygarlık için mücadele etmek demek. Milyonlarca işsiz gencimiz var. Yargı saraydan talimat bekliyor. Avukatların kimlerin temsilcisi olarak nereye gittiklerini çok iyi biliyoruz. Yakında onları da açıklayacağız. 15 yıldır Üniversite öğrencilerinin yurt sorununu çözemediler. Size söz en geç 1 yıl içinde çözeceğiz.”

Atatürk’ün Bursa Nutku’nu da okuyan Kılıçdaroğlu, gençlerden bunu odalarına asmalarını istedi.

CEVAP VER