Kati Piri’ne bir tepki de Dışişleri Bakanlığı’ndan.. Raportör olması kabul edilemez

0

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’nin PKK terör örgütüne dair son ifadeleri ve bu ifadelere ilişkin sözlerinin çarpıtıldığı yönündeki açıklamasına cevap verdi.

“Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’nin PKK’nın Avrupa’ya tehdit oluşturmadığı yönündeki ifadeleri esasen uzun zamandır açıklamaya çalıştığımız çifte standart ve ikiyüzlülüğün itirafıdır.” diyen Aksoy, şunları söyledi:

“Sözkonusu ifadeler Avrupa Parlamentosu’nun saygınlığına da gölge düşürmektedir. Avrupa güvenliğinin bölünmezliğinin ve terör örgütlerine karşı tereddütsüz işbirliğinin önemini anlayamamış bir şahsiyetin Avrupa Parlamentosu Raportörü olarak görev yapması esef vericidir. Türkiye’ye en büyük tehdit oluşturan terör örgütlerinden birini tehdit olarak görmeyen bir kişinin ülkemizle ilgili raportör olması kabul edilemez. Piri’nin, ifadelerinin çarpıtılmış olduğu yönündeki açıklaması ise yetersiz ve esasen tepkimize binaen yapılmış olması dolayısıyla geç kalmış bir çabadır.”

CEVAP VER