Başbakan Yıldırım: Amerika’nın artık aklını başına toplayıp doğru dürüst bir karar vermesi lazım

0

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşıladığı Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’nin bölgede yaptığının sadece kendi vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlamak değil, aynı zamanda bütün Avrupa Birliği’nin (AB), Balkanlar’ın güvenliğini de sağlamak olduğuna dikkat çeken Yıldırım, şunları söyledi:

“Eğer Türkiye buralara sahip olmasa, hem mülteci kriziyle, hem de terör dalgasıyla bütün Avrupa bu işten büyük bir bedel öder. Bunun ne yazık ki AB tarafından yeterince görülmediğini, takdir edilmediğini yaşamaktayız.

Bu sadece Türkiye’nin huzuru için değil, bölgede yaşayan günahsız insanların geleceği için de bizim bir sorumluluğumuz. 3.5 milyon Suriyeli niye bizim ülkemizde? Canlarını kurtarmak için geldiler. Dolayısıyla bizim amacımız, Fırat Kalkanı ile Münbiç-Azez-Cerablus arasını nasıl ki temizlediysek, Afrin’i de terör oluşumlarından temizleyeceğiz.

Bir kirli pazarlık içinde olmayız. Terör bizim için en büyük tehdittir. NATO’da müttefikimiz, uzun yıllar stratejik ortak diye düşündüğümüz Amerika’nın artık aklını başına toplayıp doğru dürüst bir karar vermesi lazım. Terör örgütlerini yanına alıp terörle mücadele etmenin, devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığını artık Amerika’nın görmesi gerekiyor. Görürse güzel, görmezse biz yapmamız gereken neyse onu yapmaya devam ederiz.

Hem Afrin’de yaparız hem de diğer bölgelerde terör tehdidini sona erdirmek için atılması gereken adımları kararlılıkla atarız. Herhangi birinin icazetine ihtiyacımız yok.Uluslararası hukukun bize tanıdığı bütün imkanları sonuna kadar kullanırız. Bir kirli pazarlık içerisinde olmayız. Terör bizim için en büyük tehdittir, en büyük baş belası iştir.”

HDP Eş Genel Başkanı seçilen Pervin Buldan ile Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında soruşturma başlatılmasıyla ilgili ise Yıldırım, “Savcılık, yapılması gerekeni yapmış. Türkiye’de siyasi faaliyet gösteren siyasi partinin, her şeyden önce terörle bağını açık bir şekilde kestiğini milletimize ilan etmesi lazım. Biz bunu bekliyoruz. Siyasi parti kimliğinde bir oluşum terör örgütüyle iç içe terör örgütünün etkisinden kendisini kurtaramamışsa o zaman meşruiyetini kaybetmiş demektir. Hiç kimsenin suç işleme lüksü yoktur. Türkiye bir hukuk devleti. İşlenen her türlü suçun karşılığı vardır. Hukuk, yargı gereğini yapacaktır.” dedi.

CEVAP VER