HDP Ankara Milletvekili Önder: Ben, Hükümetin düşündüğü gibi düşünmek zorunda mıyım?

0

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. “Bileşenlerimize yöneltilen ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ gibi suçlamaları iade ediyoruz! Halkı kin ve düşmanlığa tahrik edenler barış diyenler değil; dost halkların yaşadığı coğrafyalarda savaşa gidenlerdir.” diyen Kerestecioğlu, şunları söyledi:

“Bileşenlerimize yönelik gözaltıların bir amacı da partimizi yalnızlaştırmaktır. Ancak Pazar günü Türkiye’nin dört bir yanından sel olup kongremize katılan halklar, bu çabanın nasıl da beyhude olduğunu gösterdi. Bütün baskılar kongre günü parçalandı. HDP kongresine katılım göstermiştir ki demokrasi, özgürlük, adalet ve eşitlik mücadelesine olan inancın taşıyıcısı HDP’dir.

HDP’den, yürüttüğü mücadeleden korkabilirsiniz. HDP ve bileşenlerinin savunduğu ilkeler, vermiş olduğu mücadele Türkiye halklarının demokratik geleceği için elzemdir. Bugün barışı savunan tek hat HDP ve HDP bileşenleridir. Biz gerçekten teşekkür etmek istiyoruz. Çok ciddi bir ilgi gösterdiler. Onlarca GBT taraması yaparak, yollarda gelirken halkımıza çok ciddi bir ilgi gösterdiler. Kongremizi kriminalize etmek için çok ciddi ilgi gösterdiler. Bu aslında ne kadar güçsüz olduklarının da göstergesidir. Kongrede ne kadar güçlü, birlikte olduğumuzu ve her zaman barış için mücadele edeceğimizi gösterdi. Vietnam’da neler olduğunu ve sonrasında yaşananları, ABD’de ve ABD halkının aslında nasıl o savaşın itibarsız ve insanlara zulmeden, meşru olmayan bir savaş olduğunu gösterdiğini, biz yıllar içerisinde hayatın her alanında gördük.”

Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin açıklamaları sebebiyle HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile kendisi hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin şöyle konuştu:

“Bu savaşın ülkemizin ortak geleceği için sıkıntılı olduğunu, büyük toplumsal maliyet üreteceğini düşünüyoruz. Bizim böyle düşünmemizi ve bunu dile getirmemizi engelleyecek hiçbir güç yoktur. Biz bu savaşı onaylamak zorunda değiliz. Biz, tek insanın emriyle hareket etmeyen çok önemli bir kesimi temsil ediyoruz. Ben, Hükümetin düşündüğü gibi düşünmek zorunda mıyım? Erdoğan grup konuşmasında bizim kongremizi gösterdi. Ana akım medya utanmadan bu görüntüleri verecek. Ama kongremizi yayınlamadılar. Bu ülkenin 3. partisi kongre yaptı, bir tane canlı yayın yoktu. CNNTürk, Habertürk, NTV, hepsi. Bunlar basın özgürlüğü nutku atamayacak kadar utanç içindedirler. Zillettedirler!

Bizler bu ülkenin seçilmiş parlamenterleriyiz. Bu savaşın, ülkemizin ortak geleceği için sıkıntılı bir şey olduğunu, vahim sonuçlar ve büyük bir toplumsal maliyet üreteceğini düşünüyoruz. Bizim böyle düşünmemizi ve bunu dile getirmemizi engelleyecek hiçbir şey yoktur. Can kaybı kim olursa olsun bizim bu ülkenin herhangi bir yurttaşından daha az üzülmemizi ve kaygı duymamızı düşünenler, ancak insanlıktan nasipsiz olanlar, kanla beslenenlerdir, iki gözden dört ölüm bakanlardır.

Ama biz bu savaşı onaylamak zorunda değiliz. Biz seçilmiş bir parlamenteriz ve bu ülkedeki bir tek insanın emir ve komutuyla hareket etmeyen çok önemli bir kesimi temsil ediyoruz. Ben, hükümetin düşündüğü gibi düşünmek zorunda mıyım? Yani soruşturma açmaları, bu ülkedeki sözde demokrasinin ne kadar yerlerde süründüğünü kanıtlama çabasından başka bir şey değil. Teşekkür ederiz. Açsınlar. Hakkımızdaki yüzlerce dosyaya bir dosya daha eklenmiş olur.”

CEVAP VER