Dünyanın konuştuğu fotoğraf..

0

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ortadoğu turu kapsamında gittiği Lübnan’da hiç beklemediği bir muameleyle karşılaştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun tarafından başkanlık sarayına girişte karşılanmayan ABD Dışişleri Bakanı, boş bir odada dakikalarca bekletildi. Önüne bir bardak su bile konulmayan Tillerson’ın bu anları televizyondan canlı yayımlandı.

Sputnik’in aktardığına göre Dışişleri Bakanı Cibran Bassil, içeri girip ABD’li mevkidaşıyla el sıkıştı. Bunun da diplomatik normlara uygun olmadığı yorumları yapılırken; ardından Hizbullah’ın siyasi müttefiki Aun’un da teşrif etmesiyle görüşme gerçekleşti.

Lübnan’da basın toplantısı düzenleyen Tillerson, bir soru üzerine ABD’nin YPG’ye asla ağır silah vermediğini iddia etti. ABD Dışişleri Bakanı, “Dolayısıyla onlardan geri alınacak bir şey de yok.” dedi.

PYD/YPG’yi terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu olarak gören Türkiye, ABD’nin YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) verdiği silahları geri toplamasını talep ediyor.

CEVAP VER