BM Genel Sekreteri Guterres’ten Suriye uyarısı.. Parçalanma riskiyle karşı karşıya

0

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 54. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’nda konuştu. Artan krizler, çatışmalar ve küresel terör tehditleri karşısında birlik çağrısında bulunan Guterres, Suriye’nin parçalanma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre Guterres, artan çatışmaların uluslararası insani hukuk ve insan hakları ihlallerini de beraberinde getirdiğini belirterek çatışmaların ve krizlerin sürekli artığını vurguladı. Kore Yarımadası’ndaki krize değinen Guterres, ABD ve Kuzey Kore’ye bir araya gelip ”anlamlı” müzakereler yapması çağrısında bulundu.

Ortadoğu’da yaşanan krizlerle “gerçek bir kördüğüm” ile karşı karşıya kalındığını söyleyen Guterres, Ortadoğu’nun karmakarışık bir hal aldığını dile getirdi.

İsrail-Filistin sorununun, Sünni-Şii ayrışmasının, Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerginliğin, Körfez ülkeleri arasında yaşanan sorunların birbirleriyle bağlantılı olduğunu ve ”bataklık” oluşturduğunu ifade eden Guterres, ”İsrail ve Filistin arasındaki barış süreci çıkmaza girdi” dedi.

Guterres, İsrail-Filistin sorununda ”iki devletli” çözümün barışa giden tek yol olduğunu vurguladı. Suriye’de yaşanan insani krize dikkati çeken Guterres, ”Suriye’nin parçalanma riskiyle karşı karşıya olduğunu görüyoruz” ifadesini kullandı. Guterres, İsrail ve Hizbullah arasında olası bir savaş çıkmasının ise Lübnan’ın büyük bir kısmında yıkıma neden olacağı konusunda uyarıda bulundu.

CEVAP VER