ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden aldı..

0

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden aldı. Dışişleri Bakanlığı görevine ise CIA Direktörü Mike Pompeo, CIA Direktörlüğü’ne de Gina Haspel’i getirdi.

Sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından açıklama yapan Trump, “CIA’in müdürü Mike Pompeo, yeni Dışişleri Bakanı olacak. Harika bir iş çıkaracak! Hizmeti için Rex Tillerson’a teşekkür ederiz! Gina Haspel, CIA’in yeni müdürü ve bu yüzden seçilen ilk kadın olacak. Hepinize Tebrikler!” ifadelerini kullandı.

Sputnik’in aktardığına göre kameraların karşısına geçen ve bu kararı kendi başına aldığını dile getiren Trump, “Aslında oldukça iyi anlaşıyorduk ama bazı konularda anlaşmazlık yaşıyorduk. İran’la nihai nükleer anlaşmaya bakın. Korkunç bir anlaşma olduğunu düşünüyorum ama sanırım Tillerson sorun olmadığını düşünüyordu. Biz anlaşmayı bozmak ya da başka bir şeyler yapmak istedik ama Tillerson bizden biraz daha farklı düşünüyordu.” şeklinde konuştu.

Trump, daha önce yaptığı açıklamasında ise “Medya, Tillerson’ı kovduğum ya da yakında görevinden ayrılacağı yönünde spekülasyon yapıyor, yalan haber! Belli konularda anlaşamıyor olsa da birlikte iyi çalışıyoruz ve Amerika yeniden itibar duyulan bir ülke.” ifadelerini kullanmıştı.

Rex Tillerson konuştu..

Görevden alınan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise 31 Mart’ta görevini bırakacağını söyledi. Trump’la telefonda görüştüğünü belirten Tillerson, “Irak ve Suriye’de yapılacak çok şey var.” dedi.

 

CEVAP VER