Almanya’da ‘Osmanlı’ operasyonu..

0

Almanya’da İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla birçok bölgede kendilerini ‘Cermen Osmanlılar’ olarak tanıtan derneklere eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Kendilerini Almanyalı Osmanlılar ile Genç Osmanlılar olarak tanıtan spor kulüplerine yönelik operasyonun sabah 06:00’da başladığı bildirildi. Söz konusu grupların bazı faaliyetlerinin ‘kriminal’ olduğuna yönelik şüpheler olduğu belirtiliyor.

Euronews’in aktardığına göre İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere konuyla ilgili, “Bugün alınan önlemlerle birlikte Federal Hükümetin hangi sosyal ve kültürel geçmişten olursa olsun kriminal faaliyetleri tolere etmediğini gösteriyor. Bu operasyon bir kez daha hukuk devletinin tüm suçlara karşı tereddütsüz ve azimli olduğunu gösteriyor.” dedi.

Operasyon kapsamında Kuzey Ren Vestfalya, Baden-Württemberg ve Hesse bölgelerinde bazı adreslerde arama yapılacağı kaydedildi.

Almanyalı Osmanlılar olarak bilinen grupların Almanya genelinde 22 derneği var. Derneklere üye olanların büyük kısmı Türk asıllı üyelerden oluşuyor.

Alman içişleri bakanlığı sitesinde yer alan duyuruda boks kulübü olarak faaliyet gösteren grupların kendilerini ‘gençleri sokaktan kurtarma’ sloganı adı altında tanıttıklarını belirterek, söz konusu grupların geçmişte bazı şiddet olaylarına karıştıkları vurgulandı.

CEVAP VER