HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Kürt halkına kalkmış kurt işareti yapıyor.. Bu işareti yapanlar, 50 yıldır Osmaniye’den öteye gidemedi

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Meclis Grup toplantısında konuştu. “Sanki Afrin’de yüzbinlerce insan yaşamıyormuş gibi savaş propagandası yapmaya devam ediyorlar.” diyen Temelli, şunları söyledi:

“Afrin’de insanlar bir arada yaşamanın örneğini gösterdiler. Afrin’de yaşayanların yaşam hakkına saygı gösterin. Bakın bir harita, sınırda teröristler var, IŞİD var ama bunlardan rahatsız olmayan bir iktidar var. Bırakın rahatsız olmayı, aralarında muhabbet var.

Birleşmiş Milletler’in (BM) ateşkes kararının hayata geçmesini sadece Türkiye engellemedi, ABD de Rusya da engelledi. Afrin’deki insan kayıplarına dur demek için bu ülkelerin ticari anlaşmalarına güvenmemeliyiz. Biz savaş karşıtları olarak bir araya gelmeliyiz.

Bugün için Afrin, yarın için bütün Suriye ve Irak’ı da içine alabilecek bir savaş senaryosuyla iktidarlarını pekiştirmeye çalışıyorlar. Türkiye’nin neresinde yaşarsanız yaşayın bu savaş sizin en temel haklarınızı gasp ediyor!

İsrail de ‘biz işgalci değiliz’ diyor ama Gazze işgal altında. Siz de Afrin’de işgal gerçekleştiriyorsunuz. İşgalcisiniz! Eğer sınırlarınızın ötesinde hiçbir meşru hak yoksa, bu yöntemle ele geçiriyorsanız buna işgalcilik denir.

Kürt halkına, kalkmış kurt işareti yapıyor. Bu işareti yapanlar, 50 yıldır Osmaniye’den öteye gidemedi, sen de ancak oraya kadar gidersin.

Ne kadar müteahhit varsa hepsine af çıkarıyorsunuz. Sadece bir tek müteahhittin 450 milyon borcunu sildiniz. Şeker fabrikalarının toplamının zararı 30 milyon. Bu nasıl hesap!

Bugün yapılan bir ittifak değil şaibeli bir koalisyondur. Örneğin bir apartmanda oturanlar ayrı ayrı yerlerde oy kullanacaklar. Kimin kiminle nerede oy kullandığını saklamaya çalışıyorlar. Kim bilir kaç mefta, kaç tane vatandaş olmayan insan oy kullanacak.

İyi ittifak örnekleri de var: HDP. Partimiz, nasıl ittifak yaparak demokrasinin güçlenmesi sağlanır bunun örneğini göstermiştir. Biz fabrikada işçilerle, tarlada çiftçilerle, sokaklarda kadınlarla ittifak yapıyoruz. En güçlü ittifaka sahibiz.”

CEVAP VER