Seçim ittifakına ilişkin kanun teklifi kabul edildi..

0

AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

26 maddelik “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi”, birçok yenilik getiriyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında her türlü baskı, yıldırma, şiddet eğilimine, üzlerine yöneltilen her türlü hakaret ve şiddete rağmen sonuna kadar bu ittifaka ve seçim güvenliğini ortadan kaldıran kanuna karşı gece yarısı kurulan kumpasa rağmen milletvekili grubuyla büyük mücadele verdiklerini söyledi.

Meselenin modernleşme, çağdaşlaşma, demokratikleşmeyle hesaplaşma, geriye gidiş, yetkilerin Meclisten alınıp saraya devredilmesi, saray düzenini özleyenlerin, saray düzenine kavuşmak için Türkiye’de demokrasiyi ortadan kaldırmak ve kirli ittifak olduğunun ortaya çıktığını savunan Özel, şunları söyledi:

“Meclisteki mücadele bitti ancak anayasaya aykırılık konusundan Anayasa Mahkemesinde, daha sonra bu seçim güvenliğini tehdit eden bütün bu kumpaslara karşı adil bir seçim yapabilme olanaklarının tamamını zorlayacak, seçim güvenliğiyle ilgili büyük bir mücadeleyi göstereceğiz. Ne kadar mümkün olacak, toplumsallaştırılabilecek ve bu yapılanlardan seçimden önce ne kadar geri adım attırılabilecek, onu hep birlikte büyük bir toplumsal mücadelenin sonunda göreceğiz.

Bütün diktatörler, umutsuzluktan, karşı tarafın yılgınlığından ve umudu kesenlerin artık meydanı diktatöre ve onun sevdalılarına boş bırakmasından beslenirler. Meydanı bir diktatöre, sultanlık, halifelik hayali kuranlara bırakmayacağız. Eninde sonunda kazanacağız. CHP olarak bundan sonraki mücadele için daha çok azimlendiğimizi, kamçılandığımızı, haklılığımıza daha çok inandığımızı görüyoruz. Çünkü televizyon yayınının olmadığı bir güne ittifak, seçim güvenliği yasasını alanların, televizyon açılmadan 20 saatte kotarmak için elinden geleni yapıp, her türlü baskıyı uygulayanların suçluluk telaşını gözlerinde gördük, suçüstü hallerini tespit ettik. Biz her türlü suçla, suçluyla ve her türlü kumpasçıyla mücadele edeceğiz, bugün milli iradeye kurulan kumpasın karşısında dimdik ayakta duracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise kötü bir güne uyandıklarını ancak bunu iyi günlere evirecekleri günlerin yakın olacağını belirtti. “Seçim yasasına ilişkin değişikliklerin hiçbir şekilde hukuk, siyaset, uluslararası değerler, içtihatlar ve siyasi teamüllerle bir ilgisi yoktur.” diyen Beştaş, “Tümüyle yolsuzluğu, hileleri meşrulaştırmak ve yasallaştırmak için yapılan bir çalışmadır. AKP iktidarı MHP’yle birlikte hırsızlık serüvenine kanun hırsızlığını ekledi.” dedi.

CEVAP VER