İngiltere ile Rusya’nın ilişkileri ‘zehir’lendi.. 23 Rus diplomattan ülkeyi terk etmesi istendi

0

İngiltere’de Theresa May hükümeti, geçtiğimiz günlerde Salisbury kentinde bir Rus ajanın zehirlenmesinin ortaya çıkmasından sonra Moskova’ya karşı alınan yaptırımlar kapsamında 23 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia’nın zehirlenmesine yönelik soruşturmayla ilgili üye ülkeleri bilgilendirmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) acilen toplantıya çağırdı.

Euronews’in aktardığına göre Rus ajan Skripal’in yasak olan bir kimyasal ile zehirlendiğini belirten Theresa May, ayrıca bu konuda NATO konseyinin yarın acil toplanacağını söyledi. İngiltere’nin Rus halkı ile bir sorunu bulunmadığını dile getiren May, parlamentoda yaptığı konuşmada, Rus Devlet Başkanı Putin’in böylesi bir yola başvurmasının üzücü olduğunu söyledi.

May, “Birleşik Krallık topraklarında vatandaşlarımıza yönelik hiçbir tehdidi kabul etmeyeceğiz.” dedi.

May, şunları söyledi: “Rus ajan Aleksandr Litvinenko’nun ölümünden sonra 4 Rus diplomatı sınır dışı etmiştik. Viyana Sözleşmesi uyarınca şimdi 23 diplomatı sınır ediyoruz. İngiltere’nin verilerine göre bu diplomatlar, açıklanmamış istihbarat üyeleri. İngiltere’yi terk etmeleri için sadece 1 haftaları var. Bu, Soğuk Savaş döneminden bu yanaki en büyük ihraç olacak. Rus diplomatların ihracı, Rus istihbaratının İngiltere topraklarındaki faaliyetlerini uzun yıllar sekteye uğratacak.

İngiliz bakanlar ve Kraliyet Ailesi üyeleri 2018 FIFA Dünya Kupası için Rusya’ya gitmeyecek. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a yapılan ziyaret daveti de geri çekildi. Ulusal Suç Dairesi, Ruslar da dahil suçlulara ve yolsuzluğa karışmış elitlere karşı koymak için çalışmalarını sürdürecek. Bu kişilere ve paralarına ülkemizde yer yok. Özel uçuşlarda, gümrüklerde ve taşımacılıkta kontrolleri sıklaştıracağız.”

İngiltere’nin Rusya’dan gaz ithalatını başka ülkelerle çeşitlendirip çeşitlendirmeyeceği sorusuna ise May, “Gaz tedariki için halihazırda başka ülkelere bakıyoruz.” karşılığını verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise İngiltere Başbakanı Theresa May’in Rusya’ya yönelik yaptırımlarına en yakın zamanda bakanlık düzeyinde yanıt verileceğini söyledi.

CEVAP VER