ABD resmen açıkladı.. Suriye’den askerlerimizi çekmeyeceğiz.. Trump: ‘Görev Tamamlandı’ söylemim çarpıtıldı

0
ABD'nin BM Büyükelçisi Nikki Haley

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Büyükelçisi Nikki Haley, Suriye’deki hedeflerini gerçekleştirene kadar askerlerini çekmeyeceklerini açıkladı. Rusya ile ilişkilerin son derece gergin olduğuna dikkat çeken Haley, ABD’nin daha iyi ilişkiler için hala umutlu olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump ise sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından konuştu. “Görev tamamlandı.” sözünün basın tarafından çarpıtıldığını ileri süren Trump, şunları söyledi: “Suriye’ye gerçekleştirilen saldırı o kadar doğru bir şekilde gerçekleştirildi ki, ‘Yalan Haberciler’ söz konusu ‘Görev Tamamlandı’ söyleminden başka çarpıtacak bir şey bulamadı. Bu sözlerimi de çarpıtacaklar fakat bu söylemin oldukça güzel bir askeri terim olduğunu düşünüyorum. Daha çok kullanılmalı!”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Suriye, Yemen başta olmak üzere Ortadoğu bölgesindeki genel gelişmeler ele alındı. Sputnik’in aktardığı Kremlin açıklaması şöyle:

“Liderler, ABD ve müttefiklerinin Suriye topraklarına yönelik füze saldırısından sonra oluşan durumla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Bu yasadışı eylemin, Suriye’deki politik çözüm umutlarına ciddi zarar verdiği kaydedildi. Vladimir Putin, BM Antlaşması’nı ihlal eden bu tür eylemlerin devam etmesi durumunda bunun kaçınılmaz olarak uluslararası ilişkilerde kaosa yol açacağının altını çizdi.”

CEVAP VER