Almanya’dan ABD ve Rusya’ya çağrı.. Ortak bir yol bulunmazsa Suriye’deki durumun iyileşme şansı sıfır

0

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, hükümete Rusya ile ilişkilerde diplomatik çabalardan vazgeçmeme çağrısı yaptı. Steinmeier, Rusya ve ABD’yi ise Suriye için bir ilk adım atmaya çağırdı.

“Büyük güçler daha büyük bir sorumluluk taşıyor. Burada bir ilk adım atılmalı. Putin ve Trump bunu dünyaya borçlu.” diyen Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, “Eğer Washington ve Moskova Suriye konusunda ortak bir yol bulamazsa, Suriye’deki durumun iyileşme şansı sıfır.” dedi.

DW Türkçe’nin Bild am Sonntag gazetesinden aktardığı habere göre Steinmeier, eski Rus çifte ajan Sergey Skripal ve kızının 4 Mart’ta uğradığı saldırının ardından Rusya ve Batı ülkeleri arasında gerilen ilişkileri de değerlendirdi. Saldırıyı endişe verici olduğunu belirten Steinmeier, “Ancak etkileri bu olaydan çok daha ileri varacak, Rusya ve Batı arasında dört nala giden yabancılaşma da bizi bir o kadar endişelendirmeli” şeklinde konuştu.

Steinmeier “Pratikte her iki taraf için de bir güven temeli mevcut değil. Bu tehlikeli yabancılaşmayı tersine çevirmek ise sorumlu siyasetin altından kalkması gereken bir mücadele ve ödev” dedi.

Almanya’nın Avrupa Birliği’nin bütünlüğü ve eylem kabiliyeti açısından büyük bir sorumluluğa sahip olduğu hatırlatan Steinmeier, “Bu nedenle Kremlin’e davranışlarının Avrupa-Rusya açısından sonuçlarını her seferinde yeniden ortaya koymalıyız. Buna Rusya’nın Kırım’ı ilhakının ve Doğu Ukrayna’daki gerilimin ardından kararlaştırılan yaptırımlar da dahil. Ancak bunu doğrudan görüşmelerle yapmaktan da vazgeçmemeliyiz.” dedi.

 

CEVAP VER