Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Macron açıklaması.. Rusya ile ilişkilerimiz, Fransa Cumhurbaşkanının sözleriyle bozulacak değil

0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’ye geldi ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un “Türkiye ile Rusya’yı ayırdık” açıklamasına cevap verdi.

“Maalesef birçok Avrupalı dostumuz işin ciddiyetinden uzak popülizmi temsil ediyorlar.” diyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Fransa Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamalar farklı ülkeler tarafından yalanlandı. Bir Cumhurbaşkanı’na yakışır açıklamalar bekliyoruz. Macron, Rusya ve İran’la yapılan zirveye gelmek istedi. Üçlü toplantıya dahil edilmeyince gelmedi. Bu olaylar Duma’daki saldırıdan önce yaşandı. Biz başından beri kimyasal silahlara da nükleer silahlara da karşıyız. Bizim İran ve Rusya’yla Astana süreciyle başlayan ilişkilerimiz oldu. Bu süreçten de önemli kazanımlar elde ettik. Cenevre’yle de bu sürecin taçlandırılması gerekiyor. Bizim farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya ile ilişkilerimiz, Fransa Cumhurbaşkanı’nın sözleriyle bozulacak değildir. Bu tür açıklamalar doğru açıklamalar değil.”

NATO’dan terörle mücadele konusunda daha çok destek beklediklerini belirten Çavuşoğlu, “Genel Sekreterin bu anlayışta olduğunu biliyoruz ve kendisine teşekkür ediyoruz. Terörle mücadelede ayrımcılığa karşıyız. Tüm terör örgütleriyle mücadeleye devam edeceğiz. Bugün biz yine görüşmelerimizde, Suriye Irak ve Libya gibi bölgesel konuları da konuştuk. Zirvede bunları da ele alacağız. Bölgesel konularda görüş alışverişi yapma şansı bulduk.” dedi.

Ankara’ya yedinci ziyareti olduğunu dile getiren Stoltenberg ise şöyle konuştu: “Türkiye ittifakta kilit rol oynayan bir müttefik. Türkiye ortak güvenlik çalışmalarımıza, DAEŞ’e karşı mücadelede büyük katkıda bulunuyor. Türkiye NATO için çok şey yapıyor. NATO Türkiye’nin yanındadır. Türkiye 3.5 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bugün Temmuz ayındaki zirve hakkında konuştuk.

Sayın Çavuşoğlu, Afrin harekatı konusunda beni bilgilendirdi. Duma’ya yapılan kimyasal saldırı operasyonunu da konuştuk. NATO üyesi ülkeleri harekat konusunda bilgilendirdik. Zeytin Dalı Harekatı’nda Türkiye’nin şeffaflıkla hareket etmesini memnuniyetle karşılıyorum. Kimyasal silahlar yasaklandı. Bu konuda uluslararası bir sözleşme var. Bu operasyonların amacı Suriye rejiminin kimyasal silah yeteneklerinin azaltılması. Bir mesaj veriyor.”

CEVAP VER