Trump’ın gönlünden geçen başkaymış.. Jim Mattis vazgeçirmiş

0

Amerika Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, “Trump, Pentagon’un Suriye’deki itidalli tavrına boyun eğdi” başlıklı bir haber yayınladı.

Sputnik’in aktardığı habere göre Ulusal Güvenlik Konseyi toplantılarında Suriye’de, Rusya ve İran’ı hedef alan çok daha vurucu saldırı seçeneğini değerlendirmeye alan Trump’ı Savunma Bakanı Jim Mattis vazgeçirdi.

Karar alma sürecinden haberdar kaynaklara dayandırılan haberde, Mattis’in Beyaz Saray’a üç askeri seçenek sunduğu aktarıldı.

İlki Suriye’nin kimyasal silah kabiliyetine, ikincisi kimyasal silah araştırma-geliştirme tesisleri ve askeri komuta merkezleri dahil daha geniş çaplı hedeflere saldırı öngörüyordu. Üçüncü senaryo ise Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın siyasi mekanizmalarına dokunmaksızın Suriye hükümet güçlerinin kabiliyetlerini frenleyecek şekilde Rusya’nın hava savunma sistemleri ve İran’ın bazı tesislerine saldırılmasını içeriyordu.

Bunun, George W. Bush yönetiminin en savaş yanlısı neo-con isimlerinden John Bolton’un Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak ekibe katılması ve Trump yönetiminin en şahinlerinden CIA Başkanı Mike Pompeo’nun da Dışişleri Bakanı koltuğuna geçmesinin beklendiği dönemde, önemli bir sınav olduğuna dikkat çekildi.

Daha önce Bolton’un Suriye’nin tüm altyapısını çökertecek çok geniş çaplı saldırı talebine Mattis’in karşı çıkmasıyla ikili arasında ihtilaf yaşandığı medyaya yansımıştı.

WSJ’ye konuşan bilgi sahibi kaynaklar, Trump’ın ulusal güvenlik ekibine üçüncü seçeneğin değerlendirilmesi için baskı yaptığını, ama Mattis’in ikna etmesi sonucunda birinci ve ikinci seçeneğin karışımı bir saldırıya onay verdiğini söyledi.

 

CEVAP VER