AB Bakanı Çelik’ten AKPM Denetim Komisyonu’na sert tepki.. Haddini her bakımdan aşmış tamamen siyasi bir karar

0

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) Türkiye’ye 24 Haziran’da yapılacak seçimleri erteleme çağrısı yapmasına sert tepki gösterdi. Sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından açıklama yapan Çelik, şunları söyledi:

“AKPM Denetim Komisyonu, Türkiye’de mevcut koşullarda gerçek anlamda demokratik seçimler düzenlenemeyeceği ve seçimlerin meşruluğunun sorgulanacağı mesajı vermiş. Ve seçimlerin ertelenmesi tavsiyesinde bulunmuş. ‘Haddini aşmak’ nedir diye sorulsa, rahatlıkla karşısına bu karar yazılabilir. Denetim Komisyonu haddini her bakımdan aşmış, tamamen siyasi bir karar almış.

Türkiye’nin demokratik seçim yapma kapasitesine ve halkımızın iradesine kimse laf söyleyemez. Halkımızın sandıkta ortaya koyacağı irade, ne öncesinde siyasi saiklerle, ne de sonrasında peşin hükümle sorgulanabilir. Denetim Komisyonu işine baksın. Siyasi kara propagandaların esiri olmasın. Saygınlığını korusun. Halk iradesine ipotek koyma çabalarıyla saygınlık aynı yerde olmaz.

‘Seçim yaparsanız, meşruluğunu sorgularız’ o yüzden ‘seçimleri erteleyin’ demek, seçim sonuçlarını tayin etmeye çalışmaktır. Haddini aşmak budur. Türkiye’nin ne zaman seçim yapacağına nasıl karar vereceği bellidir. Halkımızın iradesi ve bu iradeyi temsil eden kurumlar dışında kimsenin buna karışma hakkı yoktur. ‘Seçimi erteleyin’ demek, haddini aşmaktır.”

CEVAP VER