Muharrem İnce: Bu ülkede bir Kürt başkan da olur başkan yardımcısı da olur

0

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, FOX Tv’de soruları cevapladı. Türkiye’de yasama, yürütme ve yargıyı kontrol eden tek bir kişinin olduğunu ve kuralların işlemediğini savunan İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisinin karşısına iki kere aday olmuş kişiyi aday göstermesini büyük bir centilmenlik olarak düşündüğünü ifade etti.

“Eşim bana adaylığımı sorduğunda 80 milyonun yükünü omuzlarımda hissediyorum, insanlara umut olmak çok büyük bir görev dedim.” diyen İnce, şunları söyledi:

“Asık suratlı bağıran çağıran ayar veren bir cumhurbaşkanı olmak istemiyorum. 16 yıllık milletvekiliyim. Daha rahat daha özgür daha insanlara dokunan birisi olmak istiyorum Kravatla bir derdim yok, severim. Ama böyle davranmanın toplanmanın topluma daha iyi olacağını düşnüyorum. Balıkçının oltasına dokunabilen, kahvede yancı olabilen asık suratlı olmayan, ceketini çıkaran onları düşünen biri olmak istiyorum. Bunun için takmıyorum. Ama Anıtkabir’e giderken kravatımı takarım, saygı duruşumu okurum.

Saray’da oturmayacağım. Kendi evimde oturacağım bu daha keyifli. Hiç tepeden bakmadan trafiği çok dfazla aksatmadan 300-500 korumayla gezmeden yaşayacağım. Ola ki 24 Haziran’da kazanamadım; Kılıçdaroğlu’nun karşısına asla aday olmam. Ben vefalı bir insanımdır. Kendisiyle asla bir yarışa çıkmam. Benden daha iyi bir cumhurbaşkanı adayı bulursak onu da desteklerim. 16 yıldır Kılıçdaroğlu’yla milletvekilliği yaptım. Beni çok iyi tanır. Kamuoyunda tanınmışlık oranımı bilir. Kılıçdaroğlu’da doğru kişiyi aday yapmışız dedi bana.

Kürt sorunu siyasi ahlak sorunudur

Türkiye’de şu anda bizzat Anayasa Mahkemesi tarafından rafa alınmış durumda. Şu anda bir kişinin sınırları var sadece. Ben 2002 yılından beri Meclisteyim. Bugün Türkiye’de yargı, yasama, yürütmeyi tek başına kontrol eden biri var. Üniversite bölünsün diyor, bölünüyor. Türkiye’de kurallar işlemiyor. Böyle bir durumda cumhurbaşkanı olacağım. Ben çok büyük bir zorlukla karşı karşıyayım. Kuralları doğru koyarsak işin içinden çıkabiliriz. 81 milyonun bütçesinin bir cumhurbaşkanı tek başına karar verebiliyor. Ben bu yetkiyi kullanmayacağım. Ben bu yetkiyi Meclise geri vereceğim. Yargıyla ilgili yetkileri de kullanmayacağım. Bizde yüksek yargı yetkilileri iliklemesi kolay olsun diye çıtçıtlı cübbe yaptıracaklar neredeyse.

Bu ülkede bir Kürt başkan da olur başkan yardımcısı da olur. Ben tüm ülkeyi kapsamak istiyorum. İlk turda kazanacağımı düşünüyorum. Ben muhafazakar bir ailenin solcu çocuğuyum. Gazeteciler ve siyasetçiler ana dilde eğitim konusunda geri durmalıdırlar. Önce bu konuda pedagoglar konuşmalıdır. Bu ülkenin eğitimcilerin bu konuyu tartışmasını istiyorum. TRT’nin kanallarından birini buna tahsis edeceğiz ve bunu tartışacağız, korkmadan tartışacağız. Kürt sorunu kültürel, ekonomik, siyasal, siyasallaşmış bir sorundur. Kürt sorunu siyasi ahlak sorunudur. İnsanları yıllarca kandırdılar.”

CEVAP VER