İnce’den Erdoğan’a: 24 Haziran akşamı ağlayacak mısın gülecek misin hep beraber göreceğiz

0

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Bilecik Cumhuriyet Meydanı’ndaki mitingde konuştu. “Bugün bir tarihi kentte, 600 yıllık imparatorluğun köklerinin olduğu Bilecik’teyim.” diyen İnce, şunları söyledi:

“Bugün benim için komik adam demiş. Sen 24 Haziran akşamı ağlayacak mısın, gülecek misin hep beraber göreceğiz. Binali Yıldırım demiş ki ben TİKA’yı kapatacakmışım. Sana hiçbir şey demiyorum; çünkü zaten sen kendi kendini imha eden başbakansın. Bir lafım da Bekir Bozdağ’a. Bozdağ demiş ki, CHP’liler seçim yaklaşınca camileri hatırladılar demiş. Camiler senin babanın tapulu malı mı? Bekir Bozdağ, utanmıyor musun bunu söylemeye? 2010 Aralık ayında beraber Mekke’de tavaf etmedik mi, beraber Umre yapmadık mı, aynı uçakta değil miydik? Nasıl bir utanmaz adamsın. Seçim meydanlarından camileri çekin.

Köprü yapmak kolay iş, ben gönüllere köprü kuruyorum. Sen yapamazsın diyor. Birinci köprüyü Demirel yaptı. İkinci köprüyü Özal yaptı. Üçüncü köprüyü Erdoğan yaptı. Dördüncü köprüyü de İnce yapar dedim. Yapamazsın diyor. Sayın Erdoğan sana soruyorum. Demirel’in yaptığı köprüden 11 liraya geçiyorum. Senin yaptığın köprüden neden 114 liraya geçiyorum? Her gittiği yerde Erdoğan yerli ve milli olduğunu söylüyor. Sarayın mermerleri Bilecik mermeri mi yoksa Hindistan mermeri mi?

Yarın çocuklarımız sınava girecek. Bunların yüz 26 bini yerleşecek. Üniversite ve liselere giriş sınavında aynı hata yaptılar. Bütün üniversite öğrencileri 19 Mayıs ve 29 Ekim’de 500 lira karşılıksız burs alacak. Hiçbir üniversiteyi bölmeyeceğiz. İnce’nin cumhurbaşkanlığında sınav değil seçim tarihi değişecek.

Diplomayı göster diyorum olmaz diyorsun. Diplomayı ben istemiyorum ki Anayasa söylüyor. Erdoğan diyor ki dindar ve kindar nesil yetiştireceğim. Ben diyorum ki onların dindar olmasında hiçbir sakınca yok. Ama buna cumhurbaşkanı değil aile karar verir. Dindar nesil olmasına hiçbir itirazım yok ama kindar nesil olmasına itirazım var.

600 milletvekili Türkiye’ye çok. Milletvekili sayısını indireceğiz. Cumhurbaşkanı olur olmaz OHAL’i kaldıracağız. Atamalarımız liyakata uygun olacak. Bağımsız bir Merkez Bankası kuracağız. Üretime yatırım yapacağız. Tarıma dayalı sanayiyi kuracağız.

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de ne balıkçılık gelişmiş ne de taşımacılık. Emeklilikte yaşa takılanlar bu sorunu çözeceğiz. Emeklilere 2 asgari ücret tutarında ikramiye vereceğiz. Çocuğun donundan yüzde 18 vergi bekleyen bir hükümetten adam olmaz. Ziraat Bankası’nın kulağını çekip, çiftiçin emrine vereceğiz.”

CEVAP VER