Muharrem İnce: Fethullah Gülen’in iade talebiyle ilgili 7 dosya var; bunların 4’ü 15 Temmuz öncesindeki olaylarla ilgili

0

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, NTV’de soruları cevapladı. “Seçim gününe kadar 106 miting yapmış olacağız.” diyen İnce, şunları söyledi:

“Toplumun huzur, barış ve gülümsemeye ihtiyaç var. 16 yıldır Erdoğan milleti çok gerdi, toplumun huzura ihtiyacı var. Ben çocuklara hayal kurdurmak istiyorum. Uzay üssünde olmayı hayal etmelerini istiyorum. Mizah yoksa siyaset hoyrat olur. Çocuklarımızın geleceği iyi olacak diye bir şey vermeniz lazım, onu yapmaya çalışıyorum. Arkada müthiş bir kadro var. Muharrem İnce çıkıyor, eğitim anlatıyor, dış politika anlatıyor ama arkada müthiş birikimli bir kadro var.

Davul ile zurna ile operasyon olur mu? Biz geliyoruz kaçın demektir. Erdoğan’ın derdi Kandil falan değil, derdi seçim. Senin bunu meydanlarda oy devşirmek için yaptığını biliyorum. Siz İran ile anlaşadan ABD ile anlaşmadan bunu yapamayacağınızı ben biliyorum. Bunu siyaset için kullanmak yanlıştır. Erdoğan ve hükümeti ciddiyete davet ediyorum. Siyasete alet etmeleri orduyu yıpratır.

Ben Fethullah Gülen’i usulüne uygun istemedi dedim. İstedik dediler. Muharrem İnce gelsin dosyaları ona açalım dediler. Arkadaşlarım 85 klasör dediklerine bakmayın dediler 27 klasör var dediler. İade talebiyle ilgili 7 dosya var bunların 4’ü 15 Temmuz öncesindeki olaylarla ilgili. Fethullah Gülen’in iade talebi bakanlığa gelmiş, bakanlık niye 6 ay bekletmiş? Bu kararı kim vermiş? Polis meslek yüksek okullarının çalınma 8 Haziran 2015’te hazırlanmış 7 ay sonra verilmiş, neden?

Bazı belgeleri elden verdik diyorlar. Bunları görmek istedik bunları da göstermediler. Bazı dosyalarda suç tarihi 2011’den başlıyor. Erdoğan’a göre milat kaçtı 17-25 Aralık 2013. Suç tarihini 2011 derseniz inandırıcı olur musunuz?

Mayıs 2012’de beş milletvekili Fethullah Gülen’i ziyaret edecek, siz suç tarihini 2011 diyeceksiniz. Bülent Arınç-Fethullah Gülen görüşmesi 2013 yılında. Bu dosyaları 6-7 ay neden beklettiniz? ABD kesin delil istiyor. Darbeyi enişteden öğrenmişsin. Soruları çalanlarla Fethullah Gülen arasında kesin delil ortaya koy diyor ABD. Bunu koyamamışsın. ABD, Adil Öksüz’ü elinden neden kaçırdın diyor. ABD ile hiç olmadığım kadar yakınız diyorsun ama ABD vermiyor, bu nasıl dünya liderliği? ABD vermek istemiyor, bunlar da alışmak istemiyor.”

CEVAP VER