HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Recep Bey Demirtaş’ın eline kan bulaştı diyor.. Hodri meydan; kuralım bir komisyon, 6-8 Ekim olaylarının arkasında kim var açığa çıksın

0

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin seçim çalışmaları kapsamında GaziAntep’te konuştu. “GaziAntep, IŞİD çetelerinin örgütlendiği bir kenttir. IŞİD’in burada cirit atmasına göz yumanlar, Antep katliamından birebir sorumludur.” diyen Buldan, şunları söyledi:

“İstenseydi bu katliamların sorumluları açığa çıkarılırdı. Roboski, Ankara, Suruç, Antep katliamları; tüm bu katliamların arkasındaki karanlık güçler devletin, hükümetin bilgisi dahilindeydi. Bunların araştırılmasını istedik. Meclis’te, Araştırma komisyonları kurulsun dedik. Ama AKP-MHP izin vermedi. Bizler ülkemizde yaşanan tüm katliamların sorumlularının ortaya çıkması için mücadele ediyoruz. HDP olarak bu katliamların peşini bırakmayacağız. Bu katliamların sorumlularını açığa çıkaracağız.

Biz 6-8 Ekim olayların da açığa çıkması için büyük mücadele verdik. Bunun da önüne geçtiler. Bugün sevgili Selahattin Demirtaş’a saldırmalarının, HDP’ye saldırmalarının sebebi bu. Biz, ‘cinayetler açığa çıksın, katliamlar açığa çıksın’ diyoruz, Recep Bey meydan meydan Selahattin Demirtaş’ın eline kan bulaştığını ifade ediyor. Buradan hodri meydan diyoruz. Kuralım bir komisyon, çıkaralım açığa. 6-8 Ekim olaylarının arkasında kim var açığa çıksın.

‘Kobani düştü düşecek’ diyen Recep Tayyip Erdoğan, karanlık güçlerin devreye girmesiyle başlayan olaylardan Selahattin Demirtaş’ı sorumlu tutuyor. Ama şunu bilin, Kobani düşmediği için AKP’nin bütün planları suya düştü. Kobani’nin düşmesine izin vermeyen de Kürtler olmuştur. Öyle bir anlayış var ki, Kürdü görmeyen tanımayan inkar eden bir anlayış, Bu anlayışı, bu zihniyeti sandığa gömeceğiz. Çünkü Kürt halkını inkar eden anlayış siyaset arenasında kendi geleceğini kuramaz. AKP de geçmişte, Kürtleri inkar eden zihniyetler gibi. O iktidarlar nasıl tarihten silindiyse, AKP’nin de gideceği yer çöp sepettir. AKP, Türkiye’ye artık bir umut vaat etmiyor. Yaşananlar, çekilen acılar ortada.

Cumhurbaşkanı adayımız Edirne Cezaevi’nde. Sevgili Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde rehin olarak tutuyorlar. Bugün gördük ki her bir arkadaşımız birer Selahattin Demirtaş. Onlar Selahattin Demirtaş’ın cesaretinden korkuyorlar. Onlar Demirtaş’ın siyasetinden korkuyorlar. Onun için idam meselesini gündeme getiriyorlar. Recep Bey, meydanlarda Selahattin Demirtaş için Parlamento’dan idam kararı çıkarsa onaylarım diyor. Recep Bey’e şunu söyelemek isteriz, Selahattin Demirtaş’ı ya da bir başka Kürdü idam etmek senin boyunu da aşar, çapını da aşar.

İdamı gündeme getirecek kadar siyasetten yoksun bir iktidar partisi var. Geçmişte bu ülke idamları gördü. Deniz Gezmiş, Adnan Menderesleri, Seyid Rızaları idam ettiler. O tarihler Türkiye tarihinde kara bir leke olarak anıldı. Şimdi aynı konuyu, aynı anlayışı gündeme getirenler şunu bilsin ki Türkiye halkları idama asla onay vermeyecek.

Şimdi bizi baraj altında bırakmaya çalışıyorlar. Bu oyunlara kimse gelmemeli. Onlar bizi baraj altında bırakmak için oylarımızı çalmaya çalışacaklar. Her bir arkadaşımızdan sandıklara sahip çıkmasını istiyoruz. Oylarınıza sahip çıkarsanız oylarımızı çalamazlar. Sadece 12 günümüz var. Bu 12 günde herkesi ikna etmeye çalışın. Herkesin elini tutmaya çalışın. AKP Hükümeti’nin 16 yıllık iktidarını herkese anlatın. HDP’nin bu ülkeye getireceklerini anlatın.”

CEVAP VER