27 yıl sonra gelen çözüm.. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti

0

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Makedonya ile aralarında 27 yıldır süren bu ülkenin adı ile ilgili sorunu çözdüklerini açıkladı.

Atina ve Üsküp arasında varılan anlaşmanın ardından Makedonya’nın adı “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilecek. Ancak Yunanistan’da Savunma Bakanı Panos Kammenos ve ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri Kiryakos Miçotakis anlaşmaya karşı çıkıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Çipras, şunları söyledi: “Son derece olumlu bir anlaşma” olarak nitelediği uzlaşma için “En önemlisi, komşularımızın anayasada yapacakları değişikliklerdir. Tarihi bir adım attık. Bu anlaşma ile Yunan kültürü ve tarihinin bir parçası olan antik Makedonya ile kuzey komşumuzun tarihi birbirinden ayrıldı. Komşularımızın bu tarihi mirasımızı benimsemeye çalışması iki ülke ilişkilerini olumsuz yönde etkiliyordu. Anlaşma hem ikili ilişkilerimizin için iyi, hem de Balkan ülkelerinin ve halklarının yararına olacaktır.”

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev de anlaşmanın ülkesinin etnik ve kültürel kimliğini muhafaza ettiğini söyledi. İki başbakanın hafta sonuna kadar bir araya gelerek resmi anlaşmayı imzalayacakları açıklandı. “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” ismi, Birleşmiş Milletler’in taraflara önerdiği 5 seçenekten biriydi.

Makedonya’ya NATO ve AB üyeliği yolu

Yunanistan, Yugoslavya’nın dağılmasıyla ortaya çıkan Makedonya Cumhuriyeti’nin, antik Makedonya tarihiyle hiçbir ilgisi olmadığı gerekçesiyle, “adından vaz geçmesini” talep ediyordu. Atina yönetimi bu nedenle Makedonya’nın NATO ve AB ile üyelik müzakerelerine başlamasını veto etmişti.

CEVAP VER