Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Adil Öksüz açıklaması.. Almanya arama kararı çıkarttığını söyledi

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adil Öksüz’ün Almanya’da olduğuna dair haberleri değerlendirdi. Habertürk Televizyonunda konuşan Çavuloğlu, şunları söyledi:

“Adil Öksüz konusu Anadolu Ajansı’na yapılan bir ihbar. Almanya’daki yetkililerin evine gittiği bir olay değil. Biz Adil Öksüz dahil tüm FETÖ’cülerin peşindeyiz. Bize gelen duyum ve bazı bilgilerden sonra Almanya ile bu konuda resmi temasta bulunduk ve Almanya Adil Öksüz ve diğerleriyle ilgili arama kararı çıkarttığını da söyledi. Şuana kadar Alman yetkilileri tarafından Adil Öksüz bulunmuş değil. Değişik dedikodular çıkıyor, bazen ABD’de olduğu da söyleniyor. Biz bu konuları titizlikle takip ediyoruz.

Yakalandıktan sonra Almanya’yla tabi ki anlaşmamız var. Eğer yakalanırsa iade talebi yapacağız. Almanya Adil Öksüz’ü vermezse, FETÖ’yü vermeyen ABD durumuna düşer. Almanya olsun, ABD olsun bu hainleri bize vermelidir. Hem darbe girişiminde bulunacaksanız, ondan da sonra hesap vermeden elini kolunu sallayarak gezeceksiniz.

Yunanistan bu kişileri vereceğini bize söylemişti. Yunan siyasetçilerin vermek istediklerini biliyoruz. Fakat Yunan yargısına Batı’dan çok ciddi baskı geldi. Yunanistan bize bunları vermezse, yarın bu tip konularda bizim tutumumuz da çok farklı olur. Bazı DHKP-C’lileri Yunanistan tutuklamıştı fakat bu darbeyle ilgili konularda farklı tutum gösterdiler.”

CEVAP VER