HDP Eş Genel Başkanı Buldan: 24 Haziran hasat zamanı, herkes ektiğini biçecek

0

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçim çalışmaları kapsamında Adana’da konuştu. “24 Haziran hasat zamanı. Herkes ektiğini biçecek.” diyen Buldan, şunları söyledi:

“AKP 16 yılda bu ülkeye zulüm ekti, nefret ekti. Ama HDP olarak, 24 Haziran’dan sonra bu ülkeye özgürlüğü ekeceğiz, barışı ekeceğiz, kardeşliği ekeceğiz. İşte aramızdaki fark bu. Onlar savaş dedikçe, biz barış dedik. Onlar faşizm dedikçe biz özgürlük dedik. Onlar tekçiliği dayattıkça biz çoğunluktan yana olduk. Onlar kadınları görmezden geldikçe, biz kadınların eşitlik mücadelesini savunduk.

Rüyalarımız gerçekleşecek. AKP’nin gidişini herkes görecek. Recep Tayyip Erdoğan’ın gidişine herkes tanıklık edecek. 16 yıllık iktidarına hep birlikte, neşter vuracağız. Onlar, OHAL’e neşter vuracağız diyorlar ya, biz de diyoruz ki siz 24 Haziran sonrasını görmeyeceksiniz, halkımız size neşter vuracak.

Bu ülkeyi OHAL ile yönettiler demokrasiyi ayaklar altına aldılar, barışı paramparça yaptılar. İnsan haklarını bitirdiler. Bunun için de HDP’ye yüklendiler, biz insan hakları, adaleti, barışı savunduk. Bunun için bizden korkuyorlar. Bunun için Selahattin Demirtaş’ı rehin olarak tutuyorlar. Sadece Selahattin Demirtaş’ı değil, bugün 9 milletvekilimizi, belediye eşbaşkanlarımızı, parti yöneticilerimizi, il ilçe başkanlarımızı, bize sevdalı olan herkesi cezaevlerine koydular. Ülkeyi yarı açık cezaevine çevirdiler. Barış isteyen, demokrasi isteyen herkesi tutukladılar. Ama halk artık onlara prim vermiyor. Halkımızın yalanlarınıza karnı tok. Recep Tayyip Erdoğan gittikten sonra bu ülkeye özgürlükler gelecek.

16 yıldır çektiklerimizi bir biz biliriz, bir Allah bilir. Türkiye’de yaşayan herkes çekti, Aleviler, Araplar, Türkler, Kürtler çekti. Ermeniler, Süryaniler çekti. Kadınlar ve gençler çekti. Ama artık 24 Haziran onları göndereceğimiz bir tarih olacak, onların ampulünü patlattığımız bir tarih olacak.

Şimdi bir idam siyasetidir yürütüyorlar. Recep Tayyip Erdoğan alanlarda meydanlarda eline ip almış; tıpkı geçmişte olduğu gibi. Bu ülkede yaşanan idamlar nasıl ki, bu ülkenin kara bir lekesi oldu; aynı zihniyet bugün Recep Tayyip Erdoğan’da var. Bugün İran’da siyasi tutsaklar nasıl idama mahkum ediliyorsa, Recep Tayyip Erdoğan’ın anlayışı da İran’dan farklı değil.”

CEVAP VER