HDP Eş Genel Başkanı Temelli’den Erdoğan’a: Diyarbakır’da başka ne olacak tabi ki HDP’liler olacak

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP”nin Diyarbakır mitingine yönelik yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. “Biliyor ki HDP’yi baraj altında bırakamazsa iktidar gidecek.” diyen Temelli, şunları söyledi:

“Diyarbakır’da Sayın İnce’nin yaptığı miting için ‘istihbarata sordum’ diyor, istihbarat demiş ki HDP’liler vardı. Sen istihbaratı bunun için tutuyorsan hiç gerek yok, bize sorsaydın. Diyarbakır’da başka ne olacak tabi ki, HDP’liler olacak. O sanıyor ki, Diyarbakır’da başkaları var. Diyarbakır’a gidince ne diyor; Kürt kardeşlerim. Sadece Diyarbakır’a gidince Kürt kardeşleri aklına geliyor. Kimse kardeş istemiyor herkesin kendi kardeşi var.

Sen esas kendi mitingini istihbarata sorsaydın, onun yanıtını öğrenseydin. Bingöl’e gidiyorsun; Diyarbakırlılar diyorsun, Denizli’ye gidiyorsun Ödemişliler diyorsun. İnsanlar da perişan oldu. Taşıma suyla değirmen dönmez. Kimse ne Diyarbakır’da ne Hakkari’de ne Van’da size oy vermez. Geçmişte oy verdi, Diyarbakır’da Kürt, Ankara’da kurt olduğunuzu gördü.

Biz ona bir haber verelim: 80 değil 180 vekille geliyoruz. Bu da sana dert olur. Artık senin kabusun olduk. Yatıyorsun HDP kalkıyorsun HDP. Senin kabusun olabiliriz, ama biz Türkiye halklarının umuduyuz.”

OHAL düzeninde en büyük mağduriyeti ihraç edilenler yaşadı

Partisinin KHK ile ihraç edilen milletvekili adaylarının İstanbul Üniversitesi önünde yaptığı açıklamaya da katılan Temelli, şöyle konuştu: “İstanbul Üniversitesi önündeyiz. 35 yıldır ben de bu üniversitenin mensubuyum. İstanbul Üniversitesi mensubu olmaktan gurur duyduğum çok büyük bir üniversite. Türkiye’de bilimsel çalışmaya en büyük katkıyı sağlayan üniversite.

Fakat bugün, bu 35 yıllık emekten sonra ben ve arkadaşlarım okulumuzu ziyaret etmek istesek giremeyeceğiz. Bizler KHK ile ihraç edildik. Emekler yok sayıldı. 15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından hayata geçen OHAL düzeninde en büyük mağduriyeti ihraç edilenler yaşadı. Tamamen keyfi bir şekilde KHK’ler devreye sokuldu.

HDP olarak 24 Haziran’dan sonrası için verdiğimiz en önemli söz OHAL’i kaldırmak, KHK ile mağdur olan herkesi işine dönmesini sağlamak ve bu mağduriyet döneminde yaratılmış tahribatın bedelinin kamuca giderilmesini sağlamak. Biz hem Cumhurbaşkanı programımızla hem de parti programımızla ülkeyi geçiş dönemiyle olağanlaştırmak istiyoruz. Olağanlaşan süreçte tüm sorunların birlikte çözülebileceğine inanıyoruz.

Bu ceberrut anlayıştan kurtulabileceğimize inanıyoruz. Bunu başarabiliriz. Bu OHAL sisteminden, bu ceberrut anlayıştan hep birlikte kurtulabiliriz. Bu sayede mağdur olan tüm arkadaşlarımızı işine dönebilir ve topluma katkı sunabilir. Sadece üniversiteler değil, birçok okuldan öğretmenler, belediyelerde çalışan arkadaşlarımız, sağlık emekçisi arkadaşlarımız ihraç edildi. Hepsi görevlerine dönsün diye 24 Haziranda HDP’nin demokrasinin, barışın önündeki barajı yıkmalıyız.

Üniversiteler bizimdir. Özerk demokratik üniversite mücadelesini yükseltmek Türkiye’nin demokrasi mücadelesine katkı yapmaktır. Biz üniversiteleri siyasi vesayetin etkisinden kurtaracak, mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz. Türkiye’de her yer sorun yumağı. Bugün İstanbul Üniversite de öyle. Bu tarihi yapının kaldırımlarına bile beton dökmüş bu zihniyete, bu mekanı dönüştürme, mekanları halktan yalıtma, üniversiteleri bölme zihniyetine karşı üniversiteler bizimdir diyoruz.”

CEVAP VER